Két szakszervezeti vezető döntené be a centrális erőteret Tapolcán
A Jobbik és a baloldal is szakszervezeti múltú jelöltet indított a vasárnapi tapolcai időközi országgyűlési képviselőválasztáson. A voksolásnak akár nagyobb jelentősége is lehet, mint a Fidesz kétharmadának véget vető februári veszprémi időközinek volt.
A 2014-es országgyűlési választás előtt átszabott egyéni választókerületek (OEVK) kialakítása során az a furcsa helyzet állt elő, hogy Veszprém megye nyugati részén létrejött a Tapolca központú OEVK, amelynek legnagyobb települése azonban nem a névadó város, hanem Ajka.
Egy éve a Fidesz magabiztosan szerzett egyéni mandátumot a kerületben, Lasztovicza Jenő ötödik alkalommal győzött fölényesen. Tavaly áprilisban Lasztovicza 18 és félezer szavazatot kapott, az összes leadott voks több mint 43 százalékát, amivel tönkreverte a második helyezett baloldali Horváth Józsefet (11700 szavazat, 27,3 százalék). A harmadik a jobbikos Dobó Zoltán lett, aki 10 ezer szavazattal 23,5 százalékot ért el ekkor.
Lasztovicza Jenő
Fotó: MTI
Hogy pontosan miért döntött most úgy a Fidesz, hogy a Lasztovicza halála után megüresedett mandátumért azt a Fenyvesi Zoltánt indítja el, aki napra pontosan fél évvel a most vasárnapi voksolás előtt szenvedett súlyos vereséget ajkai polgármester-jelöltként a hivatalban lévő szocialista Schwartz Bélától, nem tudni pontosan. Schwartz mindenesetre valamivel több, mint ötezer szavazatot kapott októberben, Fenyvesi ezzel szemben 4260-at (50,76, illetve 42,7 százalék), miközben a hivatalban lévő polgármester ellen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt zajlott éppen eljárás – Schwartz Bélát januárban minden vádpont alól felmentették.
Che Guevara a balos főhadiszálláson
A szocialisták most zömmel arra építik reményeiket, hogy a Lasztovicza Jenő halálával megüresedett egyéni választókerület szavazásra jogosult állampolgárainak harmada (a környező, de a várossal összeépült kistelepülésekkel együtt 40 százaléka) Ajkán él. A közel 29 ezres város stabil baloldali bázisnak számított a szocialisták országos visszaszorulása idején is, amiben elsődleges szerepe volt a várost 1984 és 1990 között tanácselnökként, majd 2002 óta polgármesterként irányító Schwartz Bélának.
A város baloldali hagyományai nyilván szerepet játszottak abban, hogy az MSZP (és a DK) itt Veszprémmel ellentétben nem egy független, liberális jelölt támogatása mellett döntött, hanem a városban meghatározó alumíniumiparban évtizedeket eltöltött egykori szakszervezeti vezetőt, Pad Ferencet jelölte. Pad 43 éve kezdett dolgozni az ajkai alumíniumipari vállalatnál, a vörösiszap-katasztrófa idején országosan ismertté vált Mal Zrt-nél, ahol gépkezelőként, majd csoport- és művezetőként dolgozott.
Tóbiás József és Pad Ferenc
Fotó: atv.hu
Pad Che Guevara- és Gagarin-képekkel díszített ajkai főhadiszállásán a jelöltre várva stábjával beszélgetünk, akik – legalábbis szavaik szerint – egyelőre nem foglalkoznak a jelöltjüket a harmadik helyre kihozó, a választókerületben készült mérésekkel. (Mint arról korábban írtunk, egy, az MSZP megbízásából készült március elei mérés szoros versenyben Jobbik-Fidesz-MSZP sorrendet mutatott, míg a Jobbikhoz közeli Iránytű Intézet enyhe Fidesz-vezetés mellett Fidesz-Jobbik-MSZP sorrendet és messze leszakadó baloldali jelöltet.)
Tapolcán is bajba került a Fidesz
A Fidesz ráadásul a körzet névadó (de nem legnagyobb) településén, a közel 16 ezres Tapolcán is sokat veszített támogatottságából. Lasztovicza, mint láttuk, egy éve ötödször és fölényesen győzött az átszabott választókerületben, de Tapolcán ősszel már veszített a hivatalban lévő polgármester, a fideszes Császár László a jobbikos Dobó Zoltánnal szemben az önkormányzati választáson, pedig országosan ekkor a Fidesz – a tavaszi országgyűlési és EP-választáshoz képest valamelyest kisebb fölénnyel, de még tartotta országos dominanciáját. (Dobó 1951, Császár 1805 szavazatot kapott, ami 39,3, illetve 36,4 százalékos támogatottságnak felelt meg.)
Dobó Zoltán
Forrás: facebook.com
A helyi sajátosságokon kívül ebben a fideszesek által is elismerten szerepet játszottak kormányzati döntések is. Többek között a tapolcai kórházzal kapcsolatos, az MSZP-SZDSZ kormány egészségügyi reformját idéző döntés, amely leépítette a kórház aktív ágyait.
A Jobbik is szakszervezeti vezetőt indított
A Jobbik az őszi tapolcai áttörés után nem véletlenül döntött úgy, hogy Rig Lajost indítja Lasztovicza Jenő megüresedett képviselői helyéért. Bár az országos médiában legfőképpen elhíresült tetoválásaival kapcsolatban szerepelt (máig vita tárgya, hogy négy tetoválása közül az egyik az SS-re vagy házasságkötésére emlékeztetve tartalmazza-e a becsület és a hűség kifejezéseket), a helyiek a 41 éves Riget inkább arról ismerik, hogy 1993 óta ápolóként, később szakszervezeti vezetőként dolgozott a kórházban. Ez utóbbi minőségében a kulcsfigurája volt a Fidesz-kormány tapolcai kórházat érintő döntésével szembeni „kórházvédő” mozgalomnak, majd a tavalyi önkormányzati választás után a város alpolgármestere lett.
Rig Lajos
Fotó: atv.hu
Rig Lajossal és stábjával a Tapolca melletti Zalahalápon találkoztunk, ahol a jobbikos jelölt ingyenes egészségügyi szűréssel kampányolt. Rig egyetlen ellenfelének Fenyvesi Zoltánt tekinti, szerinte Pad Ferenc személyében a baloldalnak sikerült egy „kevésbé karakteres” jelöltet állítania. Azt a tényt, hogy Orbán Viktor a hírek szerint csütörtökön személyesen is beszáll a kampányba, a Jobbik jelöltje úgy értékelte, hogy „a kormány és a Fidesz-vezérkar megijedt egy ápolótól”.
Orbán beszáll
Azzal, hogy Orbán végül beszáll a fideszes jelölt kampányába, kétségkívül megemeli a tétet. A Népszabadság a hajrában arról írt, hogy míg néhány hete a Fidesz gyakorlatilag feladta a kerületet, a hajrában mégis nagy jelentősége lett a párt számára a választásnak. Ennek pedig kevésbé a tapolcai mandátum, sokkal inkább a Jobbik országos előretörése az oka.
Önmagában Pad vagy Rig győzelme nem rengetné meg az országot – a kétharmad Kész Zoltán veszprémi győzelmével már elveszett, és közvetlen politikai következménye annak a választásnak sem lett. Ám márciusra kiderült: a Jobbik és a Fidesz támogatóinak száma között minimálisra csökkent a különbség, ráadásul több választói csoportban (a fiatalok, a munkanélküliek és a szakmunkások körében) Vona Gábor pártja már veri a kormánypártot. Ennek fényében nem tűnik különösebben jó ötletnek, hogy a Fidesz az őszi ajkai vesztest indította el Lasztovicza mandátumáért.
Fenyvesi Zoltán
Fenyvesi Zoltánt tapolcai sajtótájékoztatóján csíptük el. A Fidesz jelöltje itt arról beszélt, hogy kampánya során a választókerület valamennyi településére eljutott, és mindenhol telt házas fórumokon „konzultált” a választókkal. Megismételte a Habony-művekben legújabban kitalált szlogent, amely szerint úgymond a korán kelő magyarok életén akar könnyíteni, ha mandátumhoz jut.
Ami a „konzultáció” eredményeit illeti, Fenyvesi Zoltán szerint az úgynevezett korán kelő magyarok béremelést, adókedvezményt és a tapolcai aktív kórházi ágyak visszaadását szeretnék, és a maga részéről ezeket az ügyeket kívánja képviselni az Országgyűlésben, ha mandátumhoz jut.
A következő napok kérdése, hogy a Fidesz utolsó pillanatban elhatározott mozgósítása és Orbán Viktor bevetése segít-e Fenyvesinek az újabb vereség elkerülésében.
atv.hu (Címlap: wikipedia)