Kifolyik a tőke Kínából - egyre többen aggódnak
Minden eddiginél gyorsabb ütemben távozott a tőke Kínából augusztus folyamán.
A Bloomberg számításai szerint összesen 141,66 milliárd dollárnyi tőke távozott augusztus folyamán Kínából, meghaladva a júliusban mért szintén rekordmértékű 124,62 milliárd dollárt - jelentette a pénzügyi hírügynökség - írja a Napi.hu.
A tőkekivonást gyorsíthatta a kínai jegybank (PBOC) augusztus eleji döntése, amellyel leértékelte a jüant, ez világszerte esést váltott ki a nyersanyagárakban, a részvényárfolyamokban és a feltörekvő piaci devizák árfolyamaiban - emlékeztet a hírügynökség. A legnagyobb aggodalmam az, hogy ha Kína szabadabbá teszi a tőkeáramlásokat, akkor még több tőke fogja elhagyni az országot - mondta Huang Yiping, pekingi egyetem tanára, aki a PBOC tanácsadójaként tevékenykedik. Ha a jövőben folytatódik a tőkekiáramlás, az további leértékelési nyomást jelent a jüanra nézve - tette hozzá.
A PBOC elemzési osztályának vezetője ugyanakkor egy mai sanghaji konferencián annak a véleményének adott hangot, hogy a jelenlegi tőkekiáramlás csupán átmeneti jelenségnek tekinthető. Igaz, a gazdaság lassulása, a növekvő adósságállomány és a tőzsdei kilengések rövidtávon további pánikhelyzeteket idézhetnek elő a befektetők körében, azonban megerősítette a hivatalos álláspontot, amely szerint a jüan gyengesége rövidtávú jelenség, s a deviza árfolyama nem fog folyamatosan lefelé tartani.
A Goldman Sachs eközben a Bloomberg által becsültnél is magasabbra teszi az augusztusi tőkekiáramlás mértékét, ők azzal számolnak, hogy a hónap folyamán mintegy 178 milliárd dollár távozott az országból. Ennek egyik forrása az lehet, hogy a kínai cégek jelentősen csökkentették külföldi devizában fennálló tartozásaikat, s ezeket megpróbálják az időközben kedvezőbbé vált jüan alapú hitelekkel kiváltani - írják a befektetési bank szakemberei.
napi.hu (Címlap: Fotó: napi.hu)