h i r d e t é s

Kihúzta a brüsszeli gyufát az egyik magyar projekt: visszakérik a teljes támogatást

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kihúzta a brüsszeli gyufát az egyik magyar projekt: visszakérik a teljes támogatást

2017. április 19. - 16:29

Az uniós pénzek pályáztatására és szétosztására kifejlesztett informatikai rendszer ügyében az Európai Bizottság illetékesei olyan durva szabálytalanságokra bukkantak, hogy szerintük a teljes 18 milliárdos támogatást vissza kellene fizetni. - írja a 168ora.hu.

Forrás: pixabay.com Fotó: EME / 698 images

Az uniós pénzek pályáztatását kezelő szoftver (egységes monitoring információs rendszer, emir) kifejlesztésére, működtetésére és továbbfejlesztésére is igénybe vett forrásokat Magyarország,

ezzel kapcsolatban Brüsszelben durva hibákat találtak

– írja a 24.hu, amelyhez eljutott a Miniszterelnökségnek megküldött uniós jelentéstervezet.

A magyar kormányzati szervek mint ajánlatkérők több közbeszerzést is lefolytattak 2003-tól a projekt keretében. Az első kettő még rendben is volt: az emir kifejlesztésével és üzemeltetésével is a Welt 2000 Kft.-t bízták meg.

A gondok egy harmadik szerződéssel kezdődtek. Bár a korábbi közbeszerzéseket kiíró ajánlatkérő saját maga állapította meg, hogy az informatikai monitoring rendszer működtetésére és továbbfejlesztésére más vállalkozások is képesek lennének, nem csak a Welt 2000 Kft., a harmadik eljárásnál mégis hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzést írt ki. Azon pedig újra a Welt kapott megbízást.

Ráadásul a magyar szervek a rendszer tulajdonjogát fokozatosan átadták a Welt 2000 Kft.-nek, amit egy „gondosan eljáró ajánlatkérő” bizonyosan nem tett volna

– áll a jelentésben. Az uniós programok menedzselésével foglalkozó irányító hatóság is tudott a szabálytalan közbeszerzésről, de nem lépett közbe.

Három, a Welt 2000 Kft.-vel megkötött szerződés (2007–2008–2009-ben) is a 2007–2013 közötti uniós költségvetési ciklus alá tartozik, ezért most ezeknél léphet fel az Európai Bizottság.

Ugyanakkor a 24.hu információi szerint nem csak a korábbi, szocialista kormányok sara az ügy, mivel emir-re 2007 és 2015 között több mint 25 milliárd forintot költöttek, és az összeg nagyobbik részét 2010 után fizették ki, a projektet a 2010-es kormányváltás után fél tucatszor módosították, rendre emelve a támogatható költséget. A kilátásba helyezett pénzvisszafizetésben érintett szerződések összértéke 18 milliárd forint.

Külön kínossá teszi az ügyet, hogy ezt a rendszert azóta a kormány kidobta az ablakon, és egy másikat fejlesztett ki. Pár éve a magyar állam kivásárlással szerezte meg az informatikai szoftvert kidolgozó céget.

A Miniszterelnökség a portálnak elismerte a brüsszeli ellenőrzés tényét, de mivel az folyamatban van, ezért a tárca szerint a bizottsági levelekben írt „vélelmek” nem tekinthetők sem véglegesnek, sem valósnak.

A magyar félnek természetesen van álláspontja a vélelmekkel kapcsolatban, melyeket a tagállam és a bizottság közötti jogszabályban meghatározott úton fog rendezni

 – közölték.

168ora.hu