Kiket pénzel a Fidesz?
Juhász Péter, a választáson csúfosan – és talán érdemtelenül – elvérzett Együtt egykori elnöke meredek kijelentést tett.
Állítása szerint az MSZP és az LMP is a Fidesz érdekeit szolgálja ki. Nem ítélhetjük el egyértelműen az állítást, mert bár az Együtt létezésével is a megosztottságot erősítette szándékán kívül, a kijelentés az eredmények tükrében megállja a helyét.
A 444 készített interjút Juhásszal, amiben a választási eredményekről is szó esett. A nagy vesztesként elkönyvelt Együtt volt elnöke nyíltan vállalta, hogy ő és pártja nagyon csúnyán megbukott „politikai értelemben”.
- Az Együtt volt a választás egyik legnagyobb vesztese 0,6 százalékos eredménnyel, ami azzal járt, hogy a párt tagjainak vissza kellett fizetniük 150 millió forint kampánytámogatást.
- Ezt végül egy váratlanul sikeres pénzgyűjtési akcióval oldották meg, a pártnak viszont vége.
- Juhász Péter azt mondja, megzsarolták a kampány alatt.
- 800 cikk jelent meg a családi ügyeiről a kormánymédiában, de szerinte nem ezen múlott a bukás.
Rögtön az első pont komoly gyanúkat támaszthat a választások tisztaságával kapcsolatban. 105 millió forint nem kis összeg, azzal pedig, hogy adományokból sikerült visszafizetni az összeget, az Együtt támogatottsága vélhetően jócskán nagyobb, mint nevetséges 0,6 százalék.
Rögtön az első kérdésre adott válaszában komoly vádakat fogalmaz meg:
Amit elrontottunk, az annak a benézése, hogy valójában kik is akartak kormányváltást Magyarországon. Mert ma már teljesen világos számomra, hogy nem csak egy kósza hír az, hogy az MSZP-t a Fidesz irányítja és pénzeli, hanem ez a valóság. Nem csak egy feltételezés, hogy az LMP-ben igenis van Fidesz-hatás és az ő érdekükben politizálnak, hanem ez a valóság.
Ezt már Gyurcsány legendássá lett őszödi beszédének kiszivárogtatásával is bizonyítottnak vehetjük. Merthogy ez belső munka volt. Egyes, magukat szocialistának valló politikusoknak szúrta a szemét a reformokra készülő politikus keresetlen őszintesége.
És mit ad isten, Botka László ugyanezen gyanújának adott hangot. Az a Botka László, akit Orbán Viktor lehetséges kihívójának jelölt meg és négyszemközti beszélgetésen is találkoztak. Érdekes módon éppen ezt követően kiáltotta ki magát Botka egyetlen lehetőségként szóba jöhető miniszterelnök-jelöltnek, aminek eredményeképp a 2014 óta esedékes ellenzéki összefogást alaposan elhúzta. Sőt, lényegében az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy sikerül-e.
Majd, mint aki jól végezte dolgát, levonult a színről, olyan káoszt hagyva hátra az ellenzékben, ami az alapvető fegyelmezett fellépés lehetőségétől is megfosztotta a demokratikus pártokat.
Ami az LMP-t illeti, Hadházy Ákos most láthatja be, milyen az, amikor farkasok közt kell báránynak lennie. Eddig is nyílt titok volt, hogy a Lehet Más a Politika lényegében a Fidesz kicsiben.
A kilátások nem túl bíztatóak. Orbán mesterien ért hozzá, hogyan kell ellenfelei közt viszályt szítani. És minden pártban jelen vannak a hiú becsvágy fűtötte érdekemberek. A kérdés, mint Botka esetében is, hogy kik azok?