Komoly részletek láttak napvilágot Hitler "haláltáboráról"
Pszichiátrián kezelt betegeken és nővéreken kísérletezték ki a gázkamrák hatásait.
Hitler rettegett SS címeres kapui mögött rejtőzik az egyik legkevésbé ismert történet a gázkamrák első használatáról. A nácik által elfoglalt nyugat-lengyelországi Poznan városában pszichiátrián kezelt betegeket, tudósokat és helyi értelmiségieket gyilkoltak meg, akikről úgy gondolták, veszélyt jelenthetnek a rendszerre - írja a Blikk.
Herbert Lange parancsnoksága alatt az SS katonák egy speciális végrehajtási csoportja, a Sonderkommando-Lange összegyűjtötte a pácienseket egy közeli város, Owinska pszichiátriai intézetéből és teherautókba terelte őket.
A kocsikból leegyszerűsített gázkamrákba lökték az embereket ahol agyaggal zárták le a kijáratokat és szénmonoxidot pumpáltak be egy lyukon keresztül. Elsősorban a férfiakat végezték ki, de amikor már mindegyik férfi halott volt a nők és a gyermekek következtek. Egy teherautóba nagyjából 25 ember fért be és naponta háromszor jöttek a betegekért. 1939 november 30-ra már egyetlen páciens sem volt életben, ezután következtek a kórház dolgozói.
Az is gyakran előfordult, hogy már az út alatt minden beteg meghalt, mert a kipufogócsövet az utastérbe vezették vissza és csak egy közeli erdőben ásott tömegsírba lökték a holttesteket. Lange több, mint 5000 pszichiátrián kezelt lengyel beteg halálárt felelős. Az áldozatok nagy részéről a mai napig nem tudunk szinte semmit, hiszen az irataikat megsemmisítették.
Ezt a módszert a koncentrációs táborokban alkalmazták három évvel később - írja a Daily Mail.
blikk.hu / G.F.