h i r d e t é s

Kövér László: Kína és Magyarország kapcsolata ma is méltó az elmúlt hetven évhez

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Kövér László: Kína és Magyarország kapcsolata ma is méltó az elmúlt hetven évhez

2019. május 23. - 08:02

Kövér szerint a Kínai Népköztársaság megalakulása után, "az első pillanattól fogva ott álltunk egymás mellett".

Li Csan-su, a kínai parlament, az Országos Népi Gyűlés Állandó Bizottságának elnöke (b) és Kövér László, az Országgyűlés elnöke (j) nyilatkozik a sajtónak Budapesten, az Országházban 2019. május 22-én. Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Kína és Magyarország kapcsolata nemcsak a két nép szempontjából fontos, hanem a világ előtt álló kihívások megoldásában való együttműködés szempontjából is - mondta az Országgyűlés elnöke szerdán, miután az Országházban fogadta a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottságának elnökét.

Kövér László a Li Csan-suval közös sajtótájékoztatón kiemelte: tizenkét éve járt legutóbb Magyarországon a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottságának elnöke. 

Rámutatott arra is, hogy hetven éve vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatot a két ország, néhány nappal a Kínai Népköztársaság megalakulása után. Mint fogalmazott, szimbolizálja a két nép barátságát az, hogy

az első pillanattól fogva ott álltunk egymás mellett.

Kína és Magyarország kapcsolata ma is méltó az elmúlt hetven évhez

- hangsúlyozta a házelnök, emlékeztetve arra, hogy Hszi Csin-ping államfő és Orbán Viktor miniszterelnök stratégiai szintre emelte azt. 

Kövér László a gazdasági kapcsolatok növekedését is dinamikusnak nevezte, rámutatva: az Európai Unión kívül Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere Kína, ahonnan számos befektetés érkezik hazánkba, és a turisták száma is folyamatosan emelkedik. Az év végére Budapest Peking mellett további három várossal is közvetlen légi összeköttetésben állhat - tette hozzá.

Li Csan-su is a két ország kapcsolatának erősítését hangsúlyozta, és hozzátette: látogatásának célja ennek további elmélyítése. 

Fontosnak nevezte az együttműködést, egymás politikai támogatását és a koordináció megerősítését a nemzetközi ügyekben. Szóba hozta a többi között az új internetes technológiákat, így az ötödik generációs internetet. 

A világban egyre erősebb a protekcionizmus - mutatott rá -,

ezért céljuk a szabad kereskedelem könnyítése, de Kína a klímaváltozás elleni küzdelemben, a fenntarthatóság biztosításában is együttműködésre törekszik Magyarországgal.

(MTI)