h i r d e t é s

Közhelyes volt Varga az Óbudai Egyetem pedagógusnapi ünnepségén

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Közhelyes volt Varga az Óbudai Egyetem pedagógusnapi ünnepségén

2016. június 06. - 14:45
0 komment

Varga Mihály szerint a további gazdasági fejlődéshez az innovációra kell összpontosítani, de szerinte az az egyik legnagyobb baj, hogy a fiatalok nem azokra a szakokra jelentkeznek, amelyekre a munkaerőpiac leginkább igényt tart.

Réger Mihály rektorhelyettes, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Gáti József kancellári jogkörben eljáró intézményfejlesztési főigazgató (b-j) Budapesten, az Óbudai Egyetemen tartott pedagógusnapon 2016. június 6-án. - MTI Fotó: Balogh Zoltán

Ahhoz, hogy Magyarországon hosszú távú és stabil gazdasági növekedés, társadalmi fejlődés legyen, az innovációra kell összpontosítani - jelentette ki Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter hétfőn Budapesten, az Óbudai Egyetem pedagógusnapi ünnepségén, amelyen a nemzeti összetartozás napjáról is megemlékeztek. Azt mondta: az elmúlt években konszolidálták az ország gazdaságát, megteremtették a felzárkózás lehetőségének alapjait. A gazdaság évi 2,5-3 százalékkal növekszik, és bár idén az első negyedévben kissé megtorpant a fejlődés, ez csupán átmeneti tényezőknek tudható be.

Varga szerint kedvezően alakul a foglalkoztatottság: huszonhat éve nem dolgoztak annyian, mint 2015-ben. Az OECD és a hitelminősítők véleménye egyre pozitívabb Magyarországról, és mindezt nem hitelfelvétellel, hanem konszolidációval sikerült elérni - tette hozzá. Úgy látja: azokat az ösztönzőket kell megtalálni, amelyek segítik a vállalkozói szellem kiteljesedését, valamint az innováció megvalósulását, a gazdasági fejlődéshez ugyanis erre a két tényezőre van szükség. A növekedés alapjait az olyan felsőoktatási intézmények teremtik meg, mint amilyen az Óbudai Egyetem, amely nemzetközileg elismertté vált az általa oktatott tudományterületeken mind kutatásban, mind pedig innovációban - mondta a miniszter.

Varga Mihály kiemelte: a felsőoktatás jövőjét úgy kell elképzelni, hogy figyelembe vesszük a világban zajló folyamatokat, így a globalizációt és a változó technológiai környezetet. A minőségi oktatásnak alkalmazkodnia kell a munkaerőpiac igényeihez - fűzte hozzá, megjegyezve: sok területen a szakemberek hiánya gátolja a fejlődést, ezért alapvető fontosságú a szakképzés bővítése. A felsőfokú duális képzések jelentőségére, és kormányzati célként jelölte meg, hogy 2020-ig az ilyen képzésekben részt vevők aránya elérje a nyolcvan százalékot "a legfontosabb területeken".

Azt is hangsúlyozta, hogy a fiatalok nem azokra a szakokra jelentkeznek, amelyekre a munkaerőpiac leginkább igényt tart, ezért a kabinet azt tervezi, hogy felhívja a figyelmet a természettudományos, valamint a műszaki végzettség előnyeire. A tárcavezető a felsőoktatási dolgozók helyzetéről is említést tett. Kijelentette: a gazdaság állapota lehetőség biztosít rá, hogy vonzóbbá tegyék ezt az életpályát, és felidézte, hogy már idén tizenöt százalékos béremelést kaptak az oktatók, a jövedelemnövekedés pedig a következő években is folytatódik majd. (MTI)