h i r d e t é s

Különleges objektumot találtak a Naprendszerben

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Különleges objektumot találtak a Naprendszerben

2020. június 16. - 07:46

2017 októberében egy csillagközi jéghegy haladhatott át a Naprendszeren

‘Oumuamua - Forrás: ESA/Hubble, NASA, ESO, M. Kornmesser

2017 októberében egy különleges objektumot azonosítottak: az utóbb ‘Oumuamuának elnevezett égitest az első ismert csillagközi objektum a Naprendszerben. A szakértők felfedezése óta próbálják kideríteni, hogy pontosan mi is lehetett az égitest, egy új tanulmányban a szerzők arra jutottak, hogy az ‘Oumuamua egy csillagközi felhőben alakulhatott ki – írja a The New York Times.

Az objektum már túl messze jár, hogy vizsgálhassák, a szakértők ezért az elérhető adatok elemzésével próbálják jobban megérteni. Az évek során a kutatók rengeteg magyarázattal álltak elő az égitest eredetére, az eddigi tanulmányok alapján egy aszteroida, egy üstökös vagy egy nagyobb égitest törmeléke lehet. Egyes szakértők még azt sem zárták ki, hogy az ‘Oumuamuát egy idegen civilizáció építette.

A Yale Egyetem csapata a közelmúltban arra jutott, hogy az objektum egy kozmikus jéghegy, amely fagyott hidrogénből áll.

A kutatók szerint az ‘Oumuamua valójában nem egy másik csillagrendszertől érkezett, hanem egy csillagközi felhőben alakult ki. Az ilyen, többnyire molekuláris hidrogénből felépülő felhőkben szoktak megszületni a csillagok is.

Darryl Seligman, a tanulmány egyik szerzője szerint amennyiben elméletük igazolódik, úgy idővel további hasonló objektumokat is megfigyelhetnek. Eredményeik azt is igazolhatják, hogy az ‘Oumuamua nem hasonlít a második ismert csillagközi objektumra, a 2I/Borisovra.

A kutatók szimulációk után állapították meg, hogy egy fagyott hidrogénből felépülő objektum úgy mozogna, mint az ‘Oumuamua. Emellett azt is meghatározták, hogy az objektum kevesebb mint 100 millió évet vándorolhatott, mielőtt elérte a Naprenszert. (24.hu)