h i r d e t é s

Láthatatlan Budapest: nyolc lenyűgöző látvány a fővárosból

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Láthatatlan Budapest: nyolc lenyűgöző látvány a fővárosból

2015. június 15. - 13:15
0 komment

Sötét pincék, lenyűgöző kilátású tornyok, labirintusként kanyargó járatok, elhagyatott temető: két hónapon keresztül készítettük a Láthatatlan Budapest című városjáró videóriport-sorozatunk nyolc epizódját, különleges helyszíneken.

Összefoglalónkban megmutatjuk a legjobb látványosságokat - írja a valasz.hu.

Ha számba vesszük, vége nincs a különböző urbanista blogoknak, városkutató és -védő mozgalmaknak, önkéntes és üzleti alapon működő sétaszervező társaságoknak. Budapest (újra)felfedezése zajlik a szemünk előtt, ennek hála egyre jobb programok, cikkek, összeállítások látnak napvilágot. Láthatatlan Budapest című sorozatunkkal ehhez a folyamathoz szeretnénk hozzátenni: videóriportjainkban a főváros területére eső olyan épített és természeti értékeket mutatunk meg, amelyek kevésbé ismertek, vagy egyszerűen csak nehezen megközelíthetők, bejárhatók. Az utóbbi két hónapban nyolc kisfilm készült: az Országházról, a Salgótarjáni utcai zsidó temetőről, az aranyhegyi Pogánytoronyról, a Bazilikáról, a vári barlangok lezárt részeiről, a csepeli víztoronyról, a kőbányai pincerendszerről és Budapest legnagyobb taváról, a Naplás-tóról.

Országház: a légkutaktól a tornyokig


Kilátás az Országház kupolájáról

Milyen a magyar Parlament kupolája belülről? Milyen a kilátás Budapest legmagasabb épületéről? Igaz a titkos Kossuth téri bunkerek és börtönök legendája? Nagyjából három órát bolyongtunk az Országházban, a vágott anyag csak töredéke annak, amit láttunk. Ez az épület tekintélyt parancsoló rendszer.

Az ismeretlen temető Budapest közepén


Salgótarjáni utca, temető

Sokszor a Kerepesi temetőbe, vagy az épülő Sorsok Háza közelébe érkezők előtt is teljes ismeretlen a Fiumei útról nyíló keskeny utca, a Salgótarjáni utca. Innen nyílik Budapest egyik legjelentősebb izraelita emléke, a régi zsidó temető. Területén évtizedek óta felbecsülhetetlen értékek pusztulnak.

Nincs ennél rejtélyesebb torony Budapesten


Pogánytorony

Misztikus torony torzója mered az ég felé Óbudán, az Aranyhegyen, a Jutas utca és a Pogánytorony utcák saroktelkénél. A harmincas évek közepén a Turáni Egyistenhívők Tábora által építtetett magaslat a turanista magyar építőművészet meglehetősen kevés hírnökeinek egyike Budapesten. Sajnos olyan állapotban van, hogy csak bajjal lehet rá felmászni. Ezért inkább körberepültük.

A Szent István-bazilika harangjai


A kisebb harangok a Bazilikában

Mint egy misztérium – jellemzi a Szent István-bazilika tornyaiban kanyargó padlás- és labirintusrendszert idegenvezetőnk. A templom eredeti harangjainak nagy része a II. világháború idején elpusztult, köztük az ország legnagyobb harangja is: a megszállók leszerelték, hadi célokra elvitték.

A Várhegy lezárt barlangjáratai


Ez a rész ma nem látogatható

Csak az idősebbek emlékezhetnek, milyen a budai Várhegy 18 ezer négyzetméter összterületű járatrendszere – ennek ma csak kisebb része látogatható a Labirintusban és a Sziklakórházban. Láttuk a régi, világháborús óvóhelyeket is.

Budapest legjobb terasza: a csepeli víztorony teteje


Toronytető (víztorony-kehely) Csepelen

Magyarország, egyben pedig Budapest legmagasabb víztornya a csepeli „csíkos” víztorony. A több mint 70 méteres, háromezer tonna víz tárolására alkalmas vasbeton monstrum belül olyan, mintha a Csillagok Háborúja valamelyik díszletéhez épült volna, kelyhének „teraszáról” pedig lenyűgöző kilátás nyílik a városra.

 

Földalatti világ Kőbányán


Itt valaha sört készítettek

Több mint 190 ezer négyzetméternyi pince húzódik a kőbányai sörgyárak alatt. Nagy nyugati stábok durván hetente kérik el komoly forgatásokra ezeket tereket, hiszen az állandó 8 fokban és félhomályban egy misztikus horror bármikor akadálytalanul leforgatható. Bejárásunk alkalmával a rendszer egy „kisebb”, 40 ezer négyzetméteres részét néztük meg.

Budapest legnagyobb tava, madártávlatból


Cinkota, más nézőpontból

Nyári hangulatú zárás. Kevesen tudják, hogy a főváros területére eső legnagyobb tó Cinkota mellett van: a Naplás-tó. Fürdésre nem, horgászásra annál alkalmasabb. Az embernek csak az itt élő óriási teknősökkel kell osztozni.

A sorozat a Médiatanács Magyar Média Mecenatúra programjának támogatásával valósult meg.

 

valasz.hu

Posted by SEJT on 2015. június 15.