Leállította a Gazprom az Ukrajnán át történő gázszállítást Magyarország felé
A Gazprom orosz gázipari vállalat leállította pénteken a Magyarországnak szállított földgáz ukrajnai tranzitját, néhány nappal azt követően, hogy a magyar és az orosz fél tizenöt évre szóló megállapodást írt alá évi 4,5 milliárd köbméter orosz gáz megvásárlásáról az október 1-jétől üzembe álló szerb-magyar interkonnektoron keresztül, illetve Ausztria felől.
Leállította a Gazprom az Ukrajnán át történő gázszállítást
Az ukrán gázszállítási rendszert üzemeltető vállalat (OGTSZU) sajtószolgálata pénteken közölte, hogy nem érkezett megrendelés a gáztranzitra, noha korábban további egy évre, 2022. szeptember 30-ig, napi 24,6 millió köbméterre kötötte le a Gazprom az ukrán gázszállítási kapacitást Magyarország irányába.
Az ukrán gázszállító vállalat emlékeztetett, hogy Ukrajna eddig Magyarországról vásárolt gázt, a szállítás azonban csak virtuális volt, fizikai értelemben az Oroszország felől érkező gáz nem hagyta el Ukrajna területét. A tranzit megszűnésével ez az importlehetőség is megszűnik - írták.Jurij Vitrenko a Naftohaz ukrán állami gázvállalat vezetője a Facebookon közzétett bejegyzésében elismerte, hogy az érvényes orosz-ukrán gáztranzit megállapodás alapján a Gazpromnak jogában állt leállítani a Magyarországra irányuló földgáz fizikai tranzitját Ukrajnán keresztül. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a Magyarországra irányuló tranzitszállítás leállítása jól mutatja, hogy mi következik az Északi Áramlat-2 orosz–német földgázvezeték beindítását követően, ha a Kreml addig nem akadályozza meg a harmadik felek számára az Ukrajnán keresztül történő tranzithoz való hozzáférést. Például, hogy a Gazprom európai gázvásárlói az ukrán-orosz határon vehessék át a gázt, és hogy maguk választhassák meg az Oroszországból Európába vezető tranzitútvonalat.
Nyilvánosan és egyértelműen figyelmeztettük németországi és egyesült államokbeli partnereinket, hogy ez megtörténhet, és hogy az Ukrajnán keresztül történő fizikai tranzit megszűnése komoly fenyegetést jelentene Ukrajnára és Európára nézve.
A Naftohaz vezetője arra is emlékeztetett, hogy egy közös amerikai-német nyilatkozat kimondja, hogy ha a Kreml a földgázt fegyverként használja, akkor azért megfelelő ellenreakciót fog kapni. Vitrenko azt írja, hogy most a Gazprom 100 százalékos leányvállalatával, az Északi Áramlat 2 üzemeltetőjével szemben szankciók bevezetését várják. A Naftohaz első embere szerint minél hamarabb történik ez meg, annál jobb. A hatékony szankciók hiánya ugyanis máris olyan spekulációkhoz vezetett a Gazprom részéről, hogy valóban engedélyezik, hogy továbbra is fegyverként használja a gázt Ukrajna és más országok ellen, és hogy az európai szabályok betartása nélkül használhatja az Északi Áramlat 2-t.
A Gazprom tavaly 8,6 milliárd köbméter földgázt exportált Magyarországra, ami az utóbbi 12 év második legnagyobb mennyiségét jelenti.
Ukrajna 2015 óta nem vásárol földgázt Oroszországtól.
Új hosszú távú gázszerződés
Szeptember 27-én, vagyis néhány napja került aláírásra az orosz Gazprommal az újabb hosszú távú gázvásárlási szerződés, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentett be még hétfőn Budapesten.
A tárcavezető az ünnepélyes aláíráson hangsúlyozta, hogy Közép-Európában az energiaellátás biztonsága mindig is kritikus fontosságú stratégiai és nemzetbiztonsági kérdés volt. A földgáz pedig rendkívül fontos szerepet játszik ebben, és ez nem csupán magyar vagy térségbeli, hanem kifejezetten európai jelenség.
Kiemelte, hogy a földgáz-felhasználás mértéke 2020-ban 400 milliárd köbméter volt az Európai Unióban, és mértékadó vélemények szerint ezen energiaforrás jelentősége a belátható jövőben nem is fog csökkenni. Ennek kapcsán elmondta, hogy az EU gázfelhasználásának 48 százaléka tavaly a Gazpromtól származott, s az idei év első hét hónapjában 23 százalékkal nőttek a vállalat európai irányú szállításai. A második helyen a norvég források álltak az előző évben 24 százalékkal.
"Magyarországon az energiaellátás biztonsági, szuverenitási és gazdasági, nem pedig politikai kérdés. A lakásokat, házakat, családi otthonokat politikai állásfoglalásokkal kevésbé, gázzal annál inkább lehet fűteni, és ugyanez igaz az ipar működőképességére is" - fogalmazott.
A MEGÁLLAPODÁS TÍZ PLUSZ ÖT ÉVRE, AZAZ TIZENÖT ÉVRE SZÓL, AZONBAN TÍZ ÉV UTÁN VAN OPCIÓ A VÁSÁROLT MENNYISÉG MÓDOSÍTÁSÁRA, ADOTT ESETBEN CSÖKKENTÉSÉRE.
A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik.
EZT A MENNYISÉGET A GAZPROM KÉT ÚTVONALON SZÁLLÍTJA MAGYARORSZÁGRA: 3,5 MILLIÁRD KÖBMÉTERT DÉLI IRÁNYBÓL, AZ OKTÓBER 1-JÉTŐL ÜZEMBE ÁLLÓ SZERB-MAGYAR INTERKONNEKTORON KERESZTÜL, ILLETVE 1 MILLIÁRD KÖBMÉTERT AUSZTRIA FELŐL.
A külgazdasági és külügyminiszter ezen részletek ismertetését követően azt is elmondta, hogy az ár jóval kedvezőbb, mint amit a most lejáró, 1995-ben megkötött szerződés alapján fizetett a magyar fél. Ennek köszönhetően pedig szerinte megőrizhetők hosszú távon a rezsicsökkentés vívmányai, a magyar fogyasztók továbbra is az egyik legalacsonyabb gázárat fogják fizetni Európában.
Augusztus végén jelentették még be, hogy egyezség jött létre a Gazprommal a szeptember végén lejáró szerződés helyébe lépő, újabb hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés részleteiről. (Portfolio)