Kétségtelenül az Egyesült Államok egyike azoknak, akik a legnagyobb profitot tudják realizálni az olajárak emelkedéséből, ugyanakkor számos egyéb tényezőt is figyelembe kell venni, ha vizsgálni akarjuk az orosz–ukrán háború szaldóját – összegezte az Indexnek Czeczeli Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének kutatója azt a kérdést, hogy Amerika mekkorát szakít a fegyveres konfliktuson.
Közép-Európa súlyos veszélyeknek van kitéve az ukrajnai háború és a fokozott migrációs nyomás miatt, de Magyarország földgázellátása biztosított, egyebek mellett a Bulgáriához hasonló, megbízható tranzitállamoknak is köszönhetően - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szófiában.
Megkezdődtek a szakértői és vállalatközi egyeztetések az ománi kőolaj és földgáz esetleges jövőbeli magyarországi importjáról - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön, miután ománi kollégáját fogadta Budapesten.
Egekben az orosz földgáz ára, szeptemberben havi rekordösszeget fizethettünk a Putyin-rezsimnek Az első háromnegyed év alatt 1300 milliárd forintot kapott Oroszország Magyarországtól a nyersanyagért.
A hazai gáztárolók többségét fenntartó állami cégnél is számolnak azzal, hogy nem tudnak a jövőben Hajdúszoboszlón földgázt készletezni, ha a kormány döntésének megfelelően kitermelik az ottani tárolóból az úgynevezett párnagázt.
Közel ötödével esett vissza az orosz állami gázcég, a Gazprom földgázkitermelése. Ráadásul ebben az adatban a teljesen üresen elfáklyázott több millió köbméternyi gáz is benne van, amit a finn határ túloldalán égettek el. A gázkutak egy részét le is zárta a cég, ezeket pedig nagyon nehéz újraindítani.
2021 első féléve és 2022 első féléve között a gázárak a 24 uniós tagállamból 23-ban emelkedtek, az egyedüli kivételt Magyarország jelentette, derül ki a villamosenergia- és gázárakra vonatkozó friss Eurostat-adatokból.
Magyarország 2050-re függetlenné akar válni az orosz földgáztól, ehhez a hazai áramhálózat jelentős fejlesztésére van szükség – mondta a Mathias Corvinus Collegiumban tartott előadásán Palkovics László technológiai és ipari miniszter.
Az európai árakat meghatározó holland gáztőzsdén ma reggel megawattóránként 100 euró körüli áron lehetett vásárolni. Ez azt jelenti, hogy az uniós energiaszankciók előtti szinten kapható jelenleg a legfontosabb energiahordozó.
Bár az Európai Bizottság és a tagállamok lényegében csak abban értettek egyet, hogy nem értenek egyet a gázársapkát illetően, a határidős jegyzések teljesen beszakadtak a holland gáztőzsdén. Biztató, hogy az Európai Unió fürdik a földgázban, a tárolók szinte tele, de jöhet még a háztartásokra dér.
Június vége óta nem látott mélységben vannak a holland gáztőzsde árai. A magyar gázárakat a rezsicsökkentés korlátozása óta meghatározó CEEGEX-en már 100 euró volt a referenciaszint. Mindez abba az irányba mutat, hogy a vártnál könnyebb lehet a gázválsággal sújtott tél Európában. - írja a Napi.hu
Az európai energiaválság fényében a helyi autógyártók, ha kelletlenül is, de a földgáznál szennyezőbb energiahordozók, a szén és az olaj felé kell, hogy forduljanak, hogy biztosítsák energiaellátásukat. Az ő helyzetük azonban még mindig sokkal jobb, mint sok beszállítóé, akiknek kevesebb lehetősége van az emelkedő árakra reagálásra.
Augusztustól a lakossági fogyasztók (az egyetemes szolgáltatás keretében) csak 63 645 MJ/év (legalább 1729 m3/év) fogyasztásig kapják rezsicsökkentett áron a gázt, felette a mindenkori versenypiaci költségeket tükröző árat kell megfizetni.