Szijjártó mindenki nyugalomra int gázárügyben
"Mindenki nyugodjon meg, a jelenlegi alacsony gázárak a magyar beszerzési szerződésben is reflektálódni fognak" - jelentette ki az ATV kérdésére Szijjártó Péter.
A földgázpiac működésének van egy törvényszerűsége. Az ár akkor a legmagasabb, amikor magas a kereslet, amikor betárolási időszak van. Tehát augusztusban nagyon magas volt az ár. Ez nem óriási csoda, mert mindenki a betárolási időszakban akar földgázt venni, akkor akarja betenni a saját tárolójába. Tehát, ha magas a kereslet, magas az ár. Aki a közgázra járt, annak nem túlságosan meglepő. Most pedig már mindenki feltöltötte a földgáztárolóit, hallhatjuk, hogy Európában száz százalékot megközelítő a töltöttségi szint. Most senki nem fog gázt venni, mert nem tud, mert nem tudja hova tenni. Kicsi a kereslet, tehát kicsi az ár. Majd amikor elkezdődik a kitárolás – mikor eljön a fűtési szezon jön és sokkal többet fogunk fogyasztani – le fog menni a tárolók töltöttségi szintje körülbelül 20 százalékra, nagyjából márciusra. Akkor pedig, ha mindenki megint elkezd betárolni, nagyon magas lesz az ár
– ezt válaszolta Szijjártó Péter csütörtökön egy sajtótájékoztatón az ATV-nek arra a felvetésére, hogy az ellenzék szerint jelenleg alacsony a földgáz ára a gáztőzsdén, és emiatt most 5-ször drágábban vásároljuk Oroszországtól a gázt a hosszú távú szerződésünk alapján. A külgazdasági és külügyminiszter úgy reagált: látszik, hogy „megokosodás” zajlik az ellenzéki oldalon. „Nem tudom, hogy azok, akik ilyen rendkívül előnyös nyilatkozatokat tesznek, láttak-e már valaha földgázbeszerzési szerződést, és egyáltalán értenek-e bármit a földgázpiac működéséről” – jelentette ki, hozzátéve: nem tudja, hogy az ilyeneket nyilatkozóknak „van-e közgáz típusú képzettsége”.
Azt szeretném javasolni az ellenzéki képviselőknek, hogy ne vegyenek be nyugtatót majd akkor – mert ez egy természetes folyamat –, ha nagyobb lesz megint a kereslet, és fel fog menni az ár
– fogalmazott Szijjártó, aki az ATV kérdésére elmondta: „a hosszú távú szerződések árazásában ez úgy néz ki, hogy egy bizonyos csúszással követi az aktuális tőzsdei árat. Tehát mindenki nyugodjon meg, a jelenlegi alacsony árak a magyar beszerzési szerződésben is reflektálódni fognak” – jelentette ki a miniszter. Hozzátette, „pont azért hívják az egyiket spot piaci árnak, mert az azonnal van, a másikat meg hosszú távú szerződésnek, mert az egy bizonyos időszak után követi le a spot-piaci árazást”. (24.hu)