Lehet-e muszlimnak templomban vagy más vallás szent helyén imádkozni?
Válasz: igen, lehet!
A Próféta (béke reá) maga is 610-től 13 éven át olyan helyen imádkozott, ahol bálványok voltak. Ez a mekkai Sérthetetlen Szentély, mely abban az időben 365 bálványnak adott helyet. Nem csak egyszerű templom volt, hanem a bálványimádás zarándokhelye. Márpedig a Próféta (béke reá) a minta:
Mert, bizony, nektek a Prófétában ott a szép példa annak, ki reménykedik Allahban, a Végítélet Napjában és Allahra sokat emlékezik. (Korán 33:21)
Hol nem lehet imádkozni?
Abu Sza’id nyomán Musza tudósítása: A Próféta (béke reá) így szólt: „Az egész föld imádság helye, kivéve a fürdőket és temetőket.” (Abu-Dawud Szunna gyűjteménye, 492.)
Tegyük össze.
A muszlim imája Allahhoz szól, nem a bálványokhoz. Hiába van olyan helyen, ahol ikonok, ábrázolások, szobrok vannak, fohásza nem ezek felé irányul, hanem Allahhoz. Ha másként tesz, bűnt követ el. Ezért egy muszlim bármely vallás templomában imádkozhat, ha tartja magát a fenti kitételhez.
Bár a hadith csak a fürdőket és temetőket említi, de általánosságban azokon a helyeken nem lehet imádkozni, ahol bomló, rothadó anyagok, higiénés követelményeknek nem megfelelő viszonyok vannak. A temető bomló testek nyughelye. Itt imának nincs helye. Ez nem keverendő össze a halottért mondott fohásszal temetés alkalmával. Olyan templomban sem lehet imádkozni, ami temetkezési helyre épült.
Vannak helyzetek, amikor nem csak megtűrt, hanem javasolt más vallások szentélyeiben az ima, esetleg közös ima velük. Ilyen például a kiállás egy közös ügyért, vagy közösen vállalt gyász. A párizsi Charlie Hebdo ellen elkövetett Iszlamista merényletek, papok megölését követően számos esetben a muszlimok keresztény templomokban imádkoztak, keresztény hittestvéreikkel együtt, elítélve a megtörtént brutális tetteket.