h i r d e t é s

Lengyel közmédia – Négy nemzetközi újságíró-szervezet panasszal fordult az Európa Tanácshoz

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Lengyel közmédia – Négy nemzetközi újságíró-szervezet panasszal fordult az Európa Tanácshoz

2016. január 05. - 08:18
0 komment

Négy nemzetközi újságíró-szervezet panaszt tett hétfőn az Európa Tanácsnál (ET) a lengyel közmédia átalakítása miatt, mondván, hogy az új szabályozás veszélybe sodorja a média függetlenségét.

Fotó: diamondbridge.hu

 

Az Európai Uniótól független, 47 tagállamot tömörítő Európa Tanács tájékoztatása szerint a beadványt az Európai Újságíró Szövetség (EFJ), a Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ), az Európai Újságírók Szövetsége (AEJ) és a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) közösen jegyzi.
A sajtószabadságot védelmező szervezetek arra figyelmeztettek a strasbourgi székhelyű tanácshoz benyújtott dokumentumban, hogy a törvénymódosítás a lengyel média függetlenségét veszélyezteti. Hangsúlyozták, az új szabályozásnak biztosítania kell a közmédia függetlenségét.
A négy újságíró-szervezet arra szólította fel a lengyel kormánypártot, hogy azonnali hatállyal vonja vissza a közmédia átalakításáról szóló törvénymódosítást, az ugyanis jelentős mértékben megerősítené a közvetlen kormányzati ellenőrzést a közmédia felett, ami “teljes mértékben elfogadhatatlan egy valódi demokráciában”.
Ugyancsak hétfőn Margaritis Schinas, az Európai Bizottság szóvivője megerősítette, hogy a brüsszeli szervezet január 13-án “politikai vitát” tart a jogállamiság lengyelországi helyzetének kérdéséről, miután a varsói parlament néhány nappal ezelőtt megszavazta a közmédia átalakításáról szóló törvénymódosítást, amely széles körű tiltakozást váltott ki Lengyelországban és külföldön egyaránt.
A lengyel parlamenti alsóházban előző szerdán, a felsőházban pedig másnap megszavazott jogszabály azonnali hatállyal megszüntetné a közszolgálati rádió és televízió jelenlegi vezetésének mandátumát. Az eddig több részvénytársaság keretében működő média – a rádió és a tévé – vezetőit ezentúl a kincstárügyi miniszter nevezné ki.
Az októberi választások nyomán kormányra került jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) a közmédia szerepének megerősítésével, a nézetek pluralizmusának biztosításával indokolja a reformot. A módosítás ellenzői szerint azonban a kormánypárt célja a közmédia feletti állami felügyelet megerősítése.
A törvénymódosítás hatályba lépése előtt még szükség van Andrzej Duda lengyel államfő jóváhagyására is.

 

diamondbridge.hu / MTI