h i r d e t é s

Maga a csoda - Első rész

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Maga a csoda - Első rész

2015. június 29. - 21:04
0 komment

A harmadik Orbán kormány legvitatottabb minisztere dr. Seszták Miklós, aki már a kinevezést megelőzően is kétes ügyletekbe keveredett. 

A Kisvárdáról származó politikus kinevezése a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élére egy korszak végét és a Simicska-Orbán háború nyitányát jelentette. Az élet különös fintora, hogy a legszegényebb térségből származó politikus az országgyűlés második leggazdagabb embere - írja a gépnarancs.

Dr. Seszták Miklós 2015-ös vagyonnyilatkozata alapján több mint 200 millió forint megtakarítása és öt ingatlanja van, ebből Kisvárdán három, a fővárosban kettő. A képviselő úr folyamatosan azt hangoztatja, hogy az ügyvédi irodája osztalékából tudott ennyit megtakarítani, és élete legrosszabb befektetése az autószalon megvásárlása volt. Seszták esetében nem lehet hivatkozni a – „szülők segítettek”  csodafegyverre, hisz’ a miniszter ötödmagával egy papi család gyermekeként látta meg a napvilágot 1968-ban.

Portálunk megpróbálta megfejteni Seszták csodálatos meggazdagodásának titkát – nyomozásunk során egyre inkább az volt az érzésünk, hogy a titkok tudójának  nem a miniszteri bársonyszékben kéne ülnie.  Előzetesen annyi, hogy a nyilvánosan elérhető adatok alapján dr. Seszták Miklós a létminimum alatt tengeti az életét ugyanis az elmúlt 14 évben a jövedelme és a megtakarítása között több tíz millió forint különbség van – mínuszban.

Cégeknél viszonylag egyszerű egy-egy adat ellenőrzése

Kft., Bt., Rt., Zrt. esetében viszonylag egyszerű az ellenőrzés,  a nyilvános adatbázisokban a cégek éves mérlegei, eredmény-kimutatásaik, kiegészítő mellékleteik megtalálhatóak – amennyiben benyújtották. Ugyan ez elmondható társadalmi szervezeteknél, alapítványoknál, igaz, itt a törvény plusz évet biztosít a beszámolók benyújtására, így például egy alapítvány pénzügyi helyzetéről lehet, hogy csak két év múlva kapunk érdemi információt. Cégeknél a pénzügyi évet záró dátumhoz képest 150. napig kell beadni a mérleget és egyéb járulékos jelentéseket. Ez az ellenőrzési lehetőség az egyéni vállalkozóknál és például az ügyvédi irodáknál nem  lehetséges. Egy törvénymódosításnak köszönhetően az ügyvédi irodáknak 2015-től kötelező lett volna a 2014-es beszámolójukat közzétenni, de ezt egy ügyes húzással fideszes képviselők megpuccsolták.  Ezért gyakorlatilag lehetetlen ellenőrizni, hogy egy ügyvédi irodára hivatkozó képviselő valójában mennyi osztalékot, jövedelmet vesz ki. Nincs ez másként dr. Seszták Miklós esetében sem, képtelenség ellenőrizni, hogy a vagyonbevallásában feltüntetett összeg valóban onnan származik-e, illetve valóban annyit vett-e ki. Ennek ellenőrzésére a NAV lehetne hivatott. Talán megoldás lehetne, hogy a képviselők nem csak a vagyonnyilatkozataikat, hanem az adóbevallásaikat is nyilvánosságra hoznák.

Az országház egyik leggazdagabb embere

Dr. Seszták Miklós legújabb vagyonnyilatkozata nem sok meglepetést tartalmaz, hisz’ dinamikusan gyarapodik – viszont, ha képviselősége kezdetétől vizsgáljuk a nyilatkozatokat és csoportosítjuk az adatokat, akkor érdekes dolgokat fedezhetünk fel.

Egy pici matek

Dr. Seszták Miklós 2010-ben jutott be a parlamentbe. Az országház nyilvántartásában sajnos a 2010-es nyitó vagyonbevallása már nem elérhető, de az atlatszo.hu által üzemeltetett KiMitTudoldalon egy sikeres közadat igénylésnek köszönhetően egész 2002-től reprodukálni tudtuk a gyarapodást. A kisvárdai önkormányzat által kiadott vagyonnyilatkozatok feldolgozása közben viszont különös dologra lettünk figyelmesek. A 2006 és 2010 közötti időszakban mintha manipulálva lenne a jövedelem nyilatkozati rész – különös, hogy ügyvédi tevékenységből évről évre fillérre pontosan ugyanannyi a bruttó bevétele. De úgy még érdesebb a dolog, hogy többek szerint, Seszták ebben az időszakban nem is nagyon ügyvédeskedett.

A vagyonbevallásokban minden esetben bruttó összeget kell megadni az adóköteles jövedelemnél, vagyis, a beírt összegből még személyi jövedelemadót kell fizetni. 13 évre számolva, 302 millió forint adó tartama 88 millió 629 ezer forint, így valójában 214 millió 240 ezer forint jövedelemből sikerült 201 millió forintot megtakarítani és 30 millió forintos tartozást is kipipálni.  13 évre, egyéb kiadásokra, marad -16 millió forint.  Természetesen hozzájön 2010-től a képviselői tiszteletdíj, de az egyenlegen ez már nem sokat segít. Ennek ellenére:

Évről évre látványos a gyarapodás

Dr. Seszták Miklós miniszter hivatalosan egy kft. tulajdonosa, mely kft-ből az elmúlt öt évben egyszer sem vett ki osztalékot, sőt cége 2008-tól folyamatosan külső finanszírozásra szorul. Hitelt, cégén kívül soha nem vett fel, legalábbis az ő vagyonnyilatkozataiban nem szerepel. Sesztákné Berecz Mariann, a képviselő felesége, jelenleg három gazdasági társaságban tulajdonos, a vállalkozások együttes legmagasabb éves nettó árbevétele, körülbelül 25 millió forint. Valójában itt is érthetetlen lehetne a vállalkozások szerepe, ha nem tudnánk, hogy e kft-k birtokában nagy értékű ingatlanok vannak.

 

 

Open publication - Free publishing

Az első millió

714 céget jegyeztek be két kisvárdai címre 2002-ben. A vállalkozások közös jellemzője, hogy dr. Seszták volt a cégek bejegyzésénél közreműködő jogász, az a jogtudó, aki a bejegyzéseknél bábáskodott – szó szerint, szívén viselte az általa bejegyzett cégek sorsát. Stábunknak sikerült felkutatni az érintett ukrán állampolgárok egy részét, akik elmondták, egymástól függetlenül: egy jónak tűnő üzlet reményében alapítottak cégeket, ugyanis abban az időben nem lehetett hivatalosan ukrajnai vállalkozásokban kereskedni egy akkor igen népszerű tisztítószereket MLM rendszerben forgalmazó cég termékeivel. Így köztes megoldásként ukrán állampolgárok tömegesen alapítottak Magyarországon cégeket.

 

 

Open publication - Free publishing

Folytatjuk

Móricz Csaba

 

gepnarancs.hu

Posted by SEJT on 2015. június 29.