h i r d e t é s

Magyarországnak trükköznie kell, ha Putyin elzárja a gázcsapot

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarországnak trükköznie kell, ha Putyin elzárja a gázcsapot

2022. március 25. - 15:45

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán jelentette be, hogy csak rubelfizetést fogad el az orosz gázszállítmányokért. A gyakorlatban ez megvalósíthatatlannak tűnik, de ha Moszkva tényleg elutasítja a dollár- és euróutalásokat, akkor az vagy időszakos gázkiesést jelent, vagy teljes leállással járhat. - írja a Napi.hu

Forrás: Index

A legtöbb EU-tagállam vállalhatatlannak tartja a feltételt, Magyarország még nem nyilatkozott. Trükközni viszont lehet. A Napi.hu-nak magyar és nemzetközi szakértők is azt mondták, hogy irreális Putyin új szabálya.

Szerda este jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy csak rubelfizetést fogadhat el a Gazprom az orosz gázszállítmányokért, ha azokat „barátságtalan országok” vásárolják fel. Az utóbbi kategóriába lényegében minden nyugati szankciót kivető vagy támogató ország beletartozik.

A helyzet azért problémás, mert épp az európai uniós és amerikai büntetőintézkedések része, hogy Oroszországot részlegesen elvágják a dollárkereskedelemtől, másrészt a szankciók célja, hogy Moszkvát elvágják a devizavásárlásoktól. Putyin lépése a földgáz esetében épp arról szól, hogy mesterséges keresletet generáljon az orosz rubel iránt azáltal, hogy a vásárlóknak sokszor dollár és euró százmilliós tételeket kellene átváltaniuk. 

A bejelentést mindössze annyival egészítette ki csütörtökön a Kreml: a vásárlókat majd tájékoztatják a részletekről. Közben az Európai Unió legtöbb tagállama azt jelezte, hogy vállalhatatlannak ítéli a feltételmódosítást; Németország, Lengyelország, Szlovénia, Szlovákia, Olaszország, a balti államok és Franciaország már elutasította Putyin diktátumát, ahogy azt az S&P Global Patts összefoglalta. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy értékelte, hogy "ez a szankciók kijátszásának kísérlete lenne. Nem fogjuk megengedni, hogy megkerüljék a szankcióinkat. Lejárt az az idő, amikor az energiát arra lehetett használni, hogy zsaroljanak minket."

Noha az Orbán Viktor vezette magyar kormány az orosz-ukrán-háborúban próbál jobb kapcsolatokat fenntartani Moszkvával, de az egységes uniós szankciók megszavazásával Magyarország felkerült a barátságtalan országok listájára. A magyar vezetés még nem nyilatkozott arról, hogy a rubelfizetést alkalmazza-e majd, vagy sem.

Ha az orosz elnök valóban beváltja fenyegetését, az EU-tagállamok pedig kitartanak a válaszuk mellett, akkor az azt eredményezi, hogy nem érkezik majd földgáz Európába orosz forrásból. Noha a kontinens a gázellátása 40 százalékát hagyományosan az oroszoktól szerzi be, az ukrajnai háború kezdete óta az arány ha lassan is, de folyamatosan csökken. Jelenleg már csak 36-37 százalékra teszik ezt a szakértők.

Felmerül a kérdés, ha nincs, aki rubelben fizessen, de Putyin is kitart a terve mellett, akkor mi lesz a gázellátással? Magyarország merre mozoghat ebben a válságban, amikor már az Európai Bizottság is elutasította a rubelben fizetés opcióját? (Napi.hu)