Majdnem másfél évvel csökkent a várható élettartam 2021-ben
A nők és a férfiak várható élethossza közötti különbség viszont nőtt.
A koronavírus hatására 2021-ben közel másfél évvel csökkent a születéskor várható élettartam – derül ki az RTL Híradóból. Az Eurostat adatai alapján ez a szám 2020-ban 75,7 év volt, 2021-ben viszont 74,3. Magyarországon ekkora csökkenésre 1960 óta nem volt példa. A születéskor várható élettartam az Európai Unió legtöbb tagállamában csökkent 2021-ben, Magyarország tartja átlag alatti pozícióját, csak négy országot előz meg.
Farkas András nyugdíjszakértő szerint a koronavírusnak ez a hatása globális volt, viszont úgy gondolja, hogy ez a csökkenés nem végérvényes, néhány éven belül visszatérhetünk a járvány előtti számhoz.
Nem azt jelenti, hogy a most élő emberek 1,4 évvel rövidebb életre számíthatnak
– mondta Farkas.
Ez a szám inkább azt jelenti, hogy elméletben hány évig élne valaki, aki 2021-ben született, és egész életében a születési évének halálozási kockázatai lennének érvényesek. Ferenci Tamás biostatisztikus szerint a 2022-es várható élettartam jobb lesz, mint a 2021-es, de még nem éri el a 2019-es értéket – bár már nagyon közel van hozzá.
A nemek közötti várható élettartambeli különbség nőtt 2021-ben: a férfiaknál ez az adat 70,7 év volt, míg a nőknél 77,8 év. Késmárky András háziorvos szerint ez azért van, mert a férfiak több káros szenvedélynek élnek, mint a nők, ami meglátszik az egészségi állapotukon is. Leginkább az alkoholfogyasztásra, dohányzásra és az egészségtelenebb ételek fogyasztására gondolt. (Telex)