h i r d e t é s

Már a nemzetközi média is felfigyelt George Clooney és a magyar kormány csörtéjére

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Már a nemzetközi média is felfigyelt George Clooney és a magyar kormány csörtéjére

2020. november 27. - 08:01

A nemzetközi média is felfigyelt a George Clooney és a magyar kormányhoz közeli média csörtéjére

George Clooney - Forrás: Courtney / wikipedia

Washington Post például arról ír, hogy a hollywoodi sztár azzal vádolja Orbán Viktor "propagandagépezetét", hogy hazudik róla. Az összecsapásról a Politico is készített összeállítást. Az egész ügy azzal kezdődött, hogy Clooney egy interjúban, amely új filmjéről, a The Midnight Sky-ról szól, azt mondta: Orbán Viktor jó példája a világban tapasztalható dühnek és gyűlöletnek.

A színészt ezután össztűz alá vette a magyar kormányközeli média, amely arról írt: Clooney csak azért támadta a magyar miniszterelnököt, mert jóban van Soros Györggyel és fiával, Alex Sorossal, és azt is megjegyezték több cikkben, hogy őt is a befolyásuk alatt tartják Sorosék.

Amint azt a Washington Post is megírta, Menczer Tamás, a külügyminisztérium államtitkára hivatalos Facebook-oldalán "ostobaságnak" nevezte a színész szavait. A Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője közlemény útján azt tudatta a magyar médiával, hogy Clooney megjegyzései mögött a kormány Sorost sejti. "George Clooney egy jó színész, aki megérdemli a tiszteletet, de nem kéne úgy kezelni, mint globális politikai orákulum" - mondta hétfőn Menczer Tamás a HírTV-nek. "Valaki sugdos a fülébe" - tette hozzá.

„Ha George Clooney legközelebb mifelénk jár, szívesen vendégül látom egy valódi kávéra, és akár még a magyar jogállamiság valós helyzetéről is tájékoztatom, ha a tények is érdeklik” – ezt pedig Varga Judit igazságügyi miniszter írja Facebook-oldalán.

Nem jelentették meg a színész közleményét, ahogyan azt meg is jósolta

Azonban egyetlen kormányközeli médium sem hozta le azt a közleményt, amelyet a színész juttatott el ügynöke révén a Telexnek. Mint ahogy a színész rögtön közleménye elején írja is: "Nem számítok arra, hogy a válaszomat a magyar híroldalak nagy része lehozná, mert azokat az orbáni rezsim vagy közeli szövetségeseik tulajdonolják és működtetik." Az őt ért vádakra pedig így reagál: hazugság, hogy jóban lenne Soros Györggyel, akivel életében egyszer találkozott egy menekültválságról szóló ENSZ-tanácskozáson, az ismert milliárdos fiával pedig egyszer egy davosi eseményen futott össze. "Ebben ki is merül a kommunikációm Soros Györggyel. Orbán propagandagépezete tehát hazudik, pont."

Ezután a színész dicsérte, hogy Soros jelentős támogatást nyújtott a szegények és a menekültek oktatására és jogi megsegítésére a világban, illetve hogy a rendszerváltás környékén maga Orbán is Soros-pénzen tanult Angliában, és a kormánya is fogadott el tőle támogatást "a régi szép időkben, amikor Orbán Viktor kiállt a kommunizmussal szemben".

A színész aktivizmusát édesapja és felesége is gerjeszti

George Clooney aktivizmusa Magyarországon lehet, hogy újdonság, de az Egyesült Államokban régóta ismert, hogy a színész hosszú ideje nyíltan kiáll az amerikai demokrata elnökjelöltek mellett. Édesapja, Nick Clooney ismert tévés személyiség, újságíró, aki számos konfliktusról tudósított világszerte, különös figyelmet szentelve a szudáni Darfúrban zajló polgárháborúnak.

Clooney is többször járt a régióban, támogatta az ottani és a szíriai menekülteket is. Több alkalommal gyűjtött pénzt természeti katasztrófák áldozatainak. Valószínűleg az is nagy hatással van Clooney-ra, hogy felesége, Amal Clooney világhírű emberi jogi ügyvéd.

Clooney azt is írtja közleményében, hogy szégyellné magát, ha nem szólalna fel nyilvánosan "az efféle tekintélyelvűség ellen, amelyben az Orbán-rezsim az ellenőrzése alá vonja a médiát, a cégeket drákói adószabályoknak veti alá, elhallgattatja a szabad sajtót, csak az ő engedélyükkel fotózható a drótkerítésük, démonizálja a jogfosztottakat, és a szélsőjobb felé kacsintgat."

Clooney felidézi, hogy "olyan, mintha 1956 meg sem történt volna, amikor tele volt a világ magyar menekültekkel, akik a szovjet hatalom elől menekültek." A színész beszélt Magyarországon tett látogatásairól is. Ugyanakkor vétett egy hibát a közleményében: felidézi, hogy először a '80-as évek elején járt hazánkban, amikor Magyarország úgymond "még mindig a Szovjetunió része volt". Ebbe belekapaszkodva a kormánymédia számos cikket jelentetett meg arról, hogy Clooney ismeretei hiányosak az országról.

A színész azzal folytatja a közleményt, hogy ezután a kétezres években járt Magyarországon, és úgy véli, hogy ekkor az ország a demokrácia sikere volt. "Várom a napot, amikor Magyarország az lesz, ami egykor volt" - zárul az írás. (Euronews)

 

George Clooney teljes közleményének fordítása

"Nem számítok arra, hogy a válaszomat a magyar híroldalak nagy része lehozná, mert azokat az orbáni rezsim vagy közeli szövetségeseik tulajdonolják és működtetik. De azért lesz visszhangja. Soros Györggyel egyszer, egy ENSZ-értekezleten találkoztam, ahol az Egyesült Államok elnöke is ott volt, és a menekültválságról volt szó. Egyszer találkoztam a fiával, Alexszel is, egy davosi rendezvényen. Ebben ki is merül a kommunikációm Soros Györggyel. Orbán propagandagépezete tehát hazudik, pont. Ugyanakkor a Soros család oktatást és jogsegélyt finanszírozott a szegényeknek és a menedékkérőknek, elsöprő jótéteményt hoztak a világnak.

Orbán úr ugyanezt érzékelhette 1989-ben, amikor Soros úr fizette az angliai tanulmányait. Aztán a kormánya egymillió dollárt fogadott el Soros úrtól a régi szép időkben, amikor Orbán Viktor a kommunizmus ellen küzdött.

Ami korábbi megjegyzéseimet illeti, szégyellném magam, ha nem szólalnék fel nyilvánosan az efféle tekintélyelvűség ellen, amelyben az Orbán-rezsim az ellenőrzése alá vonja a médiát, a cégeket drákói adószabályoknak veti alá, elhallgattatja a szabad sajtót, csak az ő engedélyükkel fotózható a drótkerítésük, démonizálja a jogfosztottakat, és a szélsőjobb felé kacsintgat. Mintha 1956 soha nem történt volna meg, amikor a világot elárasztották a szovjet uralom elől menekülő magyar menekültek. Nagyon kedvelem a magyar embereket. Az 1980-as évek elején voltam ott először, amikor még a Szovjetunió része volt. A 2000-es évek elején tértem vissza, és a Duna-parton sétálgattam. Akkoriban Magyarország a Szovjetunió bukása után elért demokratikus siker ékes példájának látszott. Várom a napot, amikor Magyarország újra rátalál arra, ami egykor volt."