h i r d e t é s

Másfél millió éves emberi lábnyom írhatja át az emberi fejlődés történetét

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Másfél millió éves emberi lábnyom írhatja át az emberi fejlődés történetét

2025. január 08. - 12:53

Ezt nevezik közvetlen bizonyítéknak.

A kenyai Turkana-tó közelében, Koobi Foránál szenzációs felfedezésre bukkantak: a Homo erectus (a modern ember közvetlen őse) és a Paranthropus boisei (egy távoli rokonunk) lábnyomait találták szorosan egymás mellett, mélyen benyomódva a tó körüli iszapba, ráadásul az elemzések* szerint ezek a lenyomatok néhány órás különbséggel készülhettek.

Ez a lelet az első közvetlen bizonyíték arra, hogy különböző emberelődök egyidejűleg osztoztak azonos élőhelyen – ezzel felülírva azt a korábbi elképzelést, hogy eltérő emberfélék nem osztoztak közös élőhelyen.

 

*A kutatók két- és háromdimenziós mérési technikákat alkalmaztak a lenyomatokról készült szkennelések alapján, és rekonstruálták a lenyomatok készítéséhez használt taposófelületet, azaz a talpakat. Eredményeikből pedig kiderült, hogy két különböző járási stílusra lehet következtetni, amelyeket két különböző emberelődfajta készített. Mivel a lenyomatok ugyanabban az üledékrétegben jelennek meg, valószínűleg egy időben keletkezhettek, az pedig ismert, hogy a Homo erectus és a Paranthropus boisei is lakta a lelőhelyet.

Lábnyomok, valamint az a tudásunk a két fajról, hogy eltérő étrenddel és életmóddal rendelkezett (a Homo erectus mindenevő volt, a Paranthropus boisei inkább gyökereket és magokat fogyasztott), arra utalnak Kevin Hatala, az amerikai Chatham Egyetem biológusa és a láb anatómiájának szakértője, valamint a kutatásvezetője szerint, hogy békésen élhettek egymás mellett, mivel különböző táplálkozási és életmódbeli szokásaik miatt alig volt versengés közöttük. (Forrás: ScienceAlert, fotó: Getty Images)/Player.hu