Megszületett az "összefogás"-szavazó
A Publicus Intézet legutóbbi közvelény-kutatásából az derült ki, hogy egyre több olyan válaszadó van, aki nem pártot nevez meg, hanem elmondja, hogy csak egy ellenzéki összefogásra szavazna.
A Publicus Intézet a Népszava megbízásából szeptember 22 – 25. között 1005 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a pártok támogatottságát.
A Fidesz támogatottsága az összes megkérdezett körében változatlan, 30 százalék.
Az MSZP támogatottsága az összes megkérdezett körében egy százalékpontot csökkenve, 6 százalék.
A Jobbik támogatottsága szintén 6 százalék az összes megkérdezett körében, az adat a múlt hónaphoz képest nem változott.
A DK összes megkérdezett körében mért támogatottsága egy százalékpontot csökkenve, 8 százalék.
A Momentum támogatottsági is változatlan, 7 százalék az összes megkérdezett körében.
Az elmúlt hónapokban egyre többem válaszoltak a pártok támogatottságát vizsgáló kérdésünkre, hogy elsősorban az “ellenzéki összefogásra” szavaznának. Míg júliusban 1 százaléknyian említették ezt, addig augusztusban és szeptemberben már 2-2 százalék. A biztos szavazó, pártválasztók körében négy százalék az aránya ezen szavazóknak.
Az LMP, a Párbeszéd, a Kétfarkú kutya párt, és a Mi hazánk mozgalom támogatottsága 1-1 százalék, érdemi változás az elmúlt hónapokban nem volt megfigyelhető.A bizonytalanok aránya egy százalékpontot növekedve, 37 százalék.
Az ellenzék a év elején – többek között a “rabszolgatörvény” körüli ügyek mentén – megszerzett támogatottságát a koronavírus-járvány következtében elvesztette, ám azóta lassú visszakapaszkodás tapasztalható.
Az elmúlt hónapokban, mióta megjelentek a járvány nyomán a gazdasági és szociális válság kezdeti tünetei, illetve az ellenzéki erők hatékonyabban kommunikálják összefogási szándékukat egyértelműen záródik a két oldal között az olló. Sőt, augusztusban, és szeptemberben, amikor az “összefogás szavazók” 2 százaléknyian voltak, hibahatáron belül, de magasabb az érintett szervezetek és szavazók összesített támogatása, mint a Fideszé.
Módszertan A kérdőíves vizsgálatot 2020. szeptember 22 – 25. között a Publicus Intézet készítette hazánk felnőtt népességét reprezentáló 1005 fő telefonos megkérdezésével , a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2016 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét. Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.