h i r d e t é s

Megvásárolt tisztesség, megtévesztett választók?

Olvasási idő
13perc
Eddig olvastam
a- a+

Megvásárolt tisztesség, megtévesztett választók?

2023. április 12. - 09:25

Donald Trump büntetőperének háttere 

Donald Trump - Forrás: Euronews

Elmaradt a rendbontás, miután Donald Trump megjelent a bíróság előtt, ahol 34 pontban azzal vádolták, hogy a legutóbbi elnökválasztási kampány előtt pénzzel hallgattatott el egy pornósztárt, akivel – a nő állítása szerint – ágyba bújt, nehogy egy esetleges botrány félrelépéséről hátrányosan befolyásolja esélyeit. Trump tagadta a viszonyt, azt is, hogy a nő hallgatásáért fizetett volna, a vádpontok ismertetése után pedig ártatlannak vallotta magát. A tárgyaláson „engedelmesen” viselkedett, miután azonban hazatért floridai birtokára, az ügyészt és a bírót, sőt feleségeiket is szidalmazta. Melania Trump, a volt first lady eközben látványosan kerüli férjét. Amennyiben a decemberben folytatódó tárgyaláson az esküdtszék bűnösnek találja Trumpot, vádpontonként négyéves börtönnel sújthatja a bíró, így akár összesen 136 évet is kaphat. Elmarasztalás korántsem biztos, az ügyész érvelése ugyanis a törvény újszerű alkalmazásán alapul. A vádemelés óta Trump támogatottsága erősödött a republikánusok körében.

„Nem vagyok bűnös” – ismételte meg a leköszönt elnök harmincnégyszer, ennyi pontban emeltek ugyanis vádat ellene. Az összes vád tulajdonképpen egyetlen eseményhez kötődik. Stormy Daniels pornócsillag azt állítja: 2006-ban a The Apprentice, A tanítvány című népszerű sorozat műsorvezetője, az ismert üzletember és valóságshow-sztár, a frissen nősült Donald Trump – aki egy évvel korábban vette feleségül a szlovén topmodellt, Melanija Knavst – ágyba vitte, és később azt ígérte, hogy bejuttatja a népszerű sorozatba.

A pletykalapok már jóval a 2016-os elnökválasztási kampány előtt sejtették, hogy Donald Trump összeszűrte a levet Stephanie Clifforddal – ez volt Stormy Daniels neve férje után –, amit a nő a kettőjükről készült, a közösségi oldalára feltöltött fotóval is alátámasztani látszott. A felnőttfilmek művésznője azonban egészen 2018-ig hallgatott a történtekről, amikor a Wall Street Journal bombasztikus tudósításában arról számolt be, hogy Michael Cohen, Trump akkori ügyvédje százharmincezer dollárral vásárolta meg Stephanie Clifford/Stormy Daniels némaságát közvetlenül a választások előtt, megakadályozandó a viszony felfedését és a botrány kirobbanását, ami ki tudja, milyen következményekkel járt volna a kampányra.

Az ügyvéd, Michael Cohen a kifizetés teljesítésével azóta bűnösnek vallotta magát több ügyben, a többi között a kampányfinanszírozási törvények megsértésében, amelynek fő célja „a választások befolyásolása volt”, de azzal védekezett, hogy ezt Trump utasítására tette. Trump tagadta Cohen állítását. A kifizetés elismerése óta a pornósztár azzal érvel: titoktartási megállapodása semmissé vált. Cohen „úgy viselkedett, mintha a törvény felett állna” – mondta Daniels az ügyvédről, akit 2018-ban hároméves börtönbüntetésre ítéltek, és a kamarából is kizárták.

Ezek után vádolták meg a két alkotmányos vádemelést, az úgynevezett impeachmentet, egy különleges ügyészi vizsgálatot és évtizedes nyomozást átvészelő Donald Trumpot azzal, hogy csalással egyengette az útját a Fehér Házba.

Volt vagy hatalmon lévő amerikai elnököt soha korábban nem vádoltak bűncselekménnyel.

Donald Trump a Capitolium elleni 2021-es támadáshoz hasonló ellenállásra és saját támogatására szólította fel híveit már akkor, amikor egy esküdtszék még csak azt vitatta meg, vajon vádat lehet-e emelni a volt elnök ellen, és ha igen, milyen vádpontok alapján. Rajongói ugyan megjelentek a New York-i bíróság környékén, a rendbontás azonban elmaradt, miközben Trump – a New York Times beszámolója szerint – szinte engedelmesen ült védőügyvédei gyűrűjében, és szótlanul hallgatta, amint az ügyészek ismertették az ellene felhozott vádakat.

A véleményének általában kendőzetlenül hangot adó Trump ezúttal nagyon visszafogott volt, és a „nem vagyok bűnös” ismétlésén kívül szinte egy szót sem ejtett ki a száján. „Szürreális jelenet egy olyan ember esetében, aki hónapokkal ezelőtt bejelentette: harmadszor is indul a Fehér Házért folytatott küzdelemben” – jelentették a tudósítók.



Donald Trump a vádirat ismertetésekor, 2023. április 4-én - Forrás: AP Photo/Seth Wenig, Poo

„A törvény előtt mindenki egyenlő” – szögezte le a vádemelés utáni sajtótájékoztatón az ügyészségi csapatot vezető Alvin Bragg, aki szerint ezen a tényen „nem változtat sem pénz, sem hatalom”.

A „halál és pusztítás” következik, ha vádat emelnek ellene – idézte Trumpnak az elmúlt hetekből származó fenyegető bejegyzéseit a meghallgatás során a manhattani ügyészség egyik képviselője, Chris Conroy.

„Kérem, beszéljenek ügyfelükkel, illetve bárki mással, akivel szükséges, és emlékeztessék őket: tartózkodjanak az olyan kijelentésektől, amelyek alkalmasak erőszak vagy polgári zavargás buzdítására” – fordult a tárgyalást vezető Juan Merchan bíró Trump úr ügyvédeihez.

Miközben Trump szülővárosában is vádat emeltek a volt elnök ellen, még három, a választások aláásásával és az érzékeny kormányzati iratok helytelen kezelésével kapcsolatos eljárás folyik ellene Georgiában és Washingtonban – csupa olyan kérdésben, amelyek az amerikai demokrácia és biztonság alappillérei.

A New York-i azonban büntetőeljárás, és találó módon a bulvárból indult a bulvárból hasznot hajtó elnök ellen. A vádpontok ismertetése után a nyilvánosság elmerülhet a szex, a hazugságok és az intrikák ízléstelen részleteiben, amelyek egy pletykalapban rügybe fakadtak, majd bűnvádi eljárássá érlelődtek. Főszereplői egy, a kitalációnál is furcsább trió: egy pornósztár – a bírósági dokumentumok szerint a „2-es nő”, a hallgatásáért fizető végrehajtó, a pribék – a periratok szerint „A ügyvéd”, és a volt elnök, akit azzal vádolnak, hogy megpróbálta eltussolni az ügyet.

A vádpontok

„Csalódott. Dühös. De motivált. Ez nem fogja őt lelassítani” – közölte Trump jogi csapatának egyik tagja a vádemelés után. Todd Blanche szerint a volt elnök „eltökélt a győzelemre”.

Az összes vádpont a Stormy Danielsnek némasági fogadalom címén kifizetett százharmincezer dollárra vezethető vissza, amit Cohen – saját állítása szerint – Trump utasítására eszközölt, hogy a nő elhallgassa a választások előtt a kínos szexuális kapcsolatot. A pénzt, már elnökként, Trump busásan megtérítette az ügyvédnek, és ezzel kezdődött a csalás – állítja az ügyészség. A törlesztést ugyanis Trump cége egy megbízási szerződésre hivatkozva hamisan jogi költségnek minősítette. Az ügyészek szerint azonban a megbízási szerződés fiktív volt.

A hamis feljegyzések képezik a 34 vádpont alapját: tizenegy a csekkekkel, tizenegy a Cohen által benyújtott havi számlákkal, tizenkettő pedig a Trump cégének főkönyvében szereplő bejegyzésekkel kapcsolatos. Trump érintettségére az ügyészek az elnök és Cohen között az Ovális Irodában megtartott találkozóra hivatkoznak, amelynek során „megerősítették a törlesztési megállapodást”. Az ügyészek azzal vádolják a leköszönt elnököt, hogy Daniels megvesztegetésével a 2016-os elnökválasztást befolyásolta.

A vádirathoz az ügyészek tényállást is csatoltak, amelyben leszögezik, hogy

a vádlott Donald J. Trump ismételten és csalárd módon meghamisította New York-i üzleti nyilvántartásait, hogy elrejtse a 2016-os elnökválasztás során elkövetett bűncselekményeket, amelyek számára hátrányos információkat rejtettek el a választók elől.

A dokumentum a tárgyaláson nyilvánosságra hozható bizonyítékokat sorolja fel, és a többi között két másik elhallgattatási pénzügyletet részletez, amelyekben a Trumppal régóta kapcsolatban álló National Enquirer is érintett. A lap harmincezer dollárt fizetett a Trump Tower egyik portásának, aki azt állította, hogy Trumpnak házasságon kívüli gyermeke született. A hír kacsának bizonyult. A bulvárlap az összeg ötszörösét, százötvenezer dollárt fizetett Karen McDougalnak, a Playboy 1998-as év _playmate-_jének, aki a 2016-os kampány alatt szándékozta feltárni intim kapcsolatát az elnökjelölttel. A National Enquirer nem a megjelentetésért adott nem kevés pénzt a történet jogaiért, hanem ellenkezőleg, azért, hogy az esetet elhallgassa. Catch and kill, csípd el, és boríts rá fátylat – ez a meghonosodott gyakorlat neve az Egyesült Államokban. A kifizetéseket a vádirat szerint a lap Trumppal szorosan együttműködő akkori kiadója, David Pecker hagyta jó, aki jutalmul meghívást kapott az elnök 2017-es beiktatására.

Trumpot egyébként – aki mindkét, a McDougallal és Danielsszel folytatott viszonyt tagadta – a hetvenes évek óta legalább huszonhat nő vádolta meg nemi erőszakkal, szexuális zaklatással és visszaéléssel, beleértve a beleegyezés nélküli csókolózást és tapizást. Erőszakkal vádolta még volt felesége, Ivana is, aki a vádat a válóper során visszavonta. Zaklatásokért három pert indítottak Trump ellen.

Maga Stormy Daniels egyébként azt mondta a CBS-nek adott interjúban, hogy egy golfbajnokságon ismerkedett meg Trumppal. Az akkor 60 éves férfi meghívta őt, a 27 éves nőt egy vacsorára, majd a szállodai lakosztályába. Végül állítólag az ágyban kötöttek ki. Daniels ugyan nem vonzódott a mogulhoz, a légyott azonban „konszenzusos” volt, és ő nem tekinthető „áldozatnak”. A férfi könyörgése ellenére soha többé nem szexeltek – mondta Daniels, aki a bíróságon is hajlandó megerősíteni állításait.

Gyújtó hangnem

A tárgyalást december 4-én folytatják a meghallgatásokkal. A harmincnégy vádpont büntetési tétele egyenként négy év, így ha az esküdtszék minden vádban bűnösnek nyilvánítja, a volt elnököt elméletileg akár 136 év börtönnel is sújthatja a bíró. Persze az elmarasztalás korántsem biztos, Alvin Bragg ügyész érvelése ugyanis a törvény újszerű alkalmazásán alapul.

A vádemelés előtt a titkosszolgálat kísérte az art deco stílusú bírósági épületben Trumpot, aki feladta magát a manhattani kerületi ügyészség nyomozóinak. A volt elnökkel kivételeztek: csak rövid időt töltött őrizetben, nem bilincselték meg, és fénykép sem készült róla.

A vádemelési tárgyalás után nyomban visszatért Floridába, ahol Mar-a-Lagóban, Palm Beach-i birtokán Merchan bíró figyelmeztetése ellenére választékosnak a legkevésbé sem nevezhető beszédében kelt ki az ügyész és a bíró ellen. Feleségeiket és családtagjaikat sem kímélte.

Trump az összes többi nyomozással kapcsolatos sérelmei kifejtése után rátért a manhattani ügyre, keményen ostorozta Bragget és feleségét, valamint a bírót – akit „Trump-gyűlölőnek” nevezett. A pocskondiázásból Merchan feleségét sem hagyta ki.

A fekete bőrű ügyészt, Bragget rasszista jelzőkkel illette, és olyan fenyegető kijelentéseket tett, amelyek nagyban emlékeztetnek a 2021. január 6-i, az amerikai Capitolium elleni támadás előtti kirohanásaira. A kongresszusi republikánusokat arra szólította fel: nyirbálják meg az Igazságügyi Minisztérium és az FBI költségvetését, amíg az ügynökségek „észhez nem térnek”.

A Mar-a Lagó-i rendezvényen Trump sok hozzátartozója is részt vett, bár feltűnő volt egykori tanácsadójának, első lányának, Ivanka Trumpnak a távolléte. Ennek ellenére a leköszönt elnök őt is „nagyszerű” családtagnak nevezte. Feleségére nem tért ki.

Az egykori first lady nem kísérte el férjét sem a New York-i tárgyalásra, és azon a rendezvényen sem tette tiszteletét, amit gyakorlatilag saját otthonukban rendeztek. A vélhetően megcsalt, mindenesetre mélyen megbántott Melania nyilvánosan nem nyilatkozott férje botrányairól, a beszéd kihagyása azonban a Vanity Fair szerint akár arra is utalhat, hogy nem omlott össze, hanem egyenesen feldobta a kilátásba helyezett hosszú börtönbüntetés, ezért az estét ünnepléssel töltötte. Mindenesetre a first ladyként eltöltött idő alatt Melania eléggé világossá tette, hogy megveti a férjét.

A Bibliát lobogtató Trump ugyanis minden jel szerint fittyet hányt a hatodik, Ne paráználkodj!-parancsolatra, amely szerint „_az új élet nemzése éppúgy tiszteletet és védelmet kíván, mint az ember teste, s a szerelemben a másik felé megnyíló legbensőbb rejtett valósága_”.

A házasságtörést elszenvedő feleség helyett a keresztény értékeket magáénak valló magyar miniszterelnök állt ki Trump mellett. „Folytassa a harcát Elnök úr! Önnel vagyunk” – üzente Orbán Viktor. A rövid posztból nem derült ki, az igazság kiderítéséért vagy eltussolásáért szólította harcba egyik politikai idolját, mint ahogy az sem, ki takar a királyi többes.

Orbán Twitter-üzenete egyértelmű beavatkozás Amerika ügyeibe – így reagált David Pressman. Az Egyesült Államok budapesti nagykövete szerint Orbán bejegyzése azt sugallja, mintha Trump ellen nem törvényes vádemelés született volna. Ezzel minősíti az amerikai igazságszolgáltatást, beleszól az amerikai jogba, az amerikai belpolitikába: „harcra” buzdít köztörvényes ügyben egy vádlottat, aki nem sokkal korábban, a híres január 6-i ostrom előtt küldte harcba a híveit, akárcsak most is.

Donald Trump egyébként a 2016-os kampányban azzal élcelődött: akkor sem vesztené el egyetlen szavazóját sem, ha bárkit lelőne az Ötödik sugárúton.

A Fehér Ház következetesen nem mondott véleményt a Trump ellen indított büntetőeljárásról.

Még lehet elnök

Ha Donald Trump esküdtszéki döntéssel a rácsok mögé kerülne, az nem akadályozná meg abban, hogy induljon az elnökválasztáson. Erre már korábban is volt példa.

Az 1920-as elnökválasztás éjszakáján Eugene Debs volt az egyedüli jelölt, aki nem mondott izzító kortesbeszédet. A saját szavaival élve „elszigetelt” aspiráns volt atlantai szövetségi börtönben.

Azért ítélték el, mert háborúellenes platformot hirdetett, és ellenezte az amerikaiak részvételét első világháborúban. Nem volt forradalmár, csak pacifista. Az esküdtszék bűnösnek találta, így 1918. november 18-án, pontosan egy héttel világháború befejezése után került börtönbe.

„Köszönöm a kapitalista uraknak, hogy ide juttattak” – írta nyilatkozatában a börtönigazgató kérésére, aki nem engedélyezte, hogy Debs tüzes szónoklatban forduljon híveihez. A politikus a Szocialista Párt alapítója volt 1901-ben, és 1920-ban már ötödik alkalommal indult a Fehér Házért folytatott csatározásban. Nyolc évvel korábban több mint kilencszázezer voksot, a szavazatok hat százalékát nyerte el – idézte fel a Washington Post.

A börtön nem akadályozta meg Debst abban, hogy újra induljon, és ezúttal, 1920-ban csaknem 914 ezer szavazatot kapott úgy, hogy egyetlen kampányban sem tudott részt venni. Azt viszont – Trumphoz hasonlóan – megígérte, hogy győzelme esetén kegyelmet ad magának. Nem nyert, viszont a következő évben szabadon bocsátották.

Volt vagy hatalmon levő elnököt ugyan – mint mondtuk – bűncselekménnyel nem vádoltak, letartóztatásra azonban volt már példa.

Ulysses Grant elnököt éppen százötven éve vették őrizetbe, miután visszaeső bűnösként kétlovas fogatával másodszor is száguldozott Washington utcáin. William West, a fekete rendőr, az uniós hadsereg egykori katonája először csak figyelmeztette a fegyelmezetlen „kocsist”, másnap azonban habozás nélkül őrizetbe vette, és bekísérte a rendőrőrsre barátaival együtt, akikkel Grant minden jel szerint versenyzett. A zabolátlan fogatosok 20 dollár óvadékkal, mai árfolyamon 500 dollárral szabadultak.

Trump akár nyerhet is a vádemelésen

A digitális alkotók a mesterséges intelligencia segítségével már a rácsok mögött látják (https://hu.euronews.com/2023/03/24/mesterseges-intelligencia-macron-a-nyugdijreformja-ellen-tuntet-trump-a-dutyiban) a volt elnököt, a decemberben folytatódó bírósági tárgyalás kimenetele azonban kérdéses.



Trump a börtönben – a mesterséges intelligencia segítségével készített hamis kép - Forrás. Twitter/@EliotHiggins

A választókat azonban nem hagyja hidegen a kérdés. Egyesek a börtönbe kívánják, mások arra áhítoznak, hogy jövőre mentse meg újra Amerikát.

Az eddig történtekből ítélve Trump hasznot hajtott a vádemelésből. Rekordösszegű hétmillió dollárt gyűjtött össze újraválasztási kampányára – állítja egyik tanácsadója, bár ezt független források nem erősítették meg. Egyes nagypénzű republikánus támogatók azonban már két éve elhatárolódtak a volt elnöktől, és egyelőre nincs jele, hogy változtattak álláspontjukon – írta a New York Times.

A befektetők viszont özönlenek a Trumphoz kötődő vállalkozásokhoz. A médiaügyleteit egyesítő Digital World részvényei 20 százalékkal emelkedtek, amióta Trump már márciusban belengette, hogy letartóztatása küszöbön áll.

Trump pozíciója a félidős választásokon gyengén szereplő Republikánus Pártban is javulni látszik. A vádirat arra kényszerítette párttársait, hogy színt valljanak – és a legtöbben nyilvánosan mellé álltak. Ron DeSantis floridai kormányzó, Trump legnagyobb vetélytársa a 2024-es republikánus elnökjelöltségért, és Jeb Bush, a 2016-ban legyőzött riválisa egyaránt politikai mellékvágánynak és „Amerika-ellenesnek” nevezte a manhattani vizsgálatot.

A legfrissebb felmérések szerint Trump tovább növelte előnyét a republikánus előválasztásokon, és fölényesen vezet New Hampshire-ben, ahol korán szavaznak. (Euronews)