h i r d e t é s

Mérhető-e a civil szervezetek társadalmi hatása?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Mérhető-e a civil szervezetek társadalmi hatása?

2018. november 30. - 13:47

Elindul az Impact Academy.

Illusztráció: MTI Fotó: Mohai Balázs

Az emberek hétköznapi életére gyakorolt hatás mérésének fontosságát fogja megismerni az a 10 szervezet, amely egy Magyarországon egyedülálló féléves programban vesz részt. A társadalmi hatásmérés alapjait és a résztvevő szervezeteket ma mutatták be az Impact Academy hazai megálmodói.

Míg a társadalmi szervezetek bevételeit pontosan meg tudjuk mondani, addig a szervezetek munkájának társadalmi hatását, azaz az általuk előállított „hasznot”, a velük kapcsolatba került emberek hétköznapi életében bekövetkezett változást sokkal nehezebb pontos számokkal alátámasztani. Márpedig egy támogatásokból gazdálkodó szervezet számára, amelynek célja minél több vállalati, azaz profitorientált cég megnyerése, fontos, hogy a társadalmi hatékonyságát adekvát módon mérni és kommunikálni tudja.

Erre a kihívásra jelent megoldást a társadalmi hatásmérés módszere, ami egy projekt vagy a teljes szervezet működése során a kedvezményezettek életében a szervezet tevékenységének eredményeként bekövetkező tervezett és nem tervezett pozitív és negatív változások összeségének szisztematikus és rendszeres mérését jelenti. Ez a munkavállalástól kezdve a szociális ellátáson és a környezetvédelmen keresztül a társadalom bármely területét érintheti.

Mit is jelent ez: a Cseriti Adománybolt hálózat például az egyébként sokszor a lomtalanításkor kidobásra kerülő használati tárgyakat gyűjti össze, és értékesíti 9 boltjában alacsony áron. Ezzel a náluk megforduló közel 100.000 – nagyobb részt alacsony keresetű - vásárló több ezer forintot spórol ahhoz képest, ha ezeket a cikkeket máshol szereznék be.

Emellett munkájukkal évente több száz tonna hulladék keletkezését előzik meg. Így az elmúlt 7 évben vásárlóik mintegy 100 millió forintot takarítottak meg, és közel 2000 tonnával csökkentették a kommunális hulladék mennyiségét.

Az Impact Academy a társadalmi hatásmérés módszerét szeretné megismertetni a civil szervezetekkel és az őket támogatókkal. A Magyarországon egyedülálló kezdeményezés megálmodói egy féléves programot indítanak, amely interaktív képzésből, közösségi eseményekből és a társadalmi hatásmérésre inspiráló multimédia platform létrehozásából áll.

Az Akadémia 10 szervezet részvételével indul el: 21. Századi Pedagógiáért Alapítvány, Felelős Gasztrohős Alapítvány, Igazgyöngy Alapítvány, Impact Hub, Ittaszezon, MagikMe, Mindenegyüttmegy Egyesület, NANE, Strázsatanya, Technológiai Oktatásért Alapítvány (Skool).

A magyar társadalmi ügyeket képviselő szervezeteknél elvétve találunk működő hatásmérési rendszert

 – mondta el Lévai Gábor.

Azonban hosszú távon kulcsfontosságú, hogy a civil szervezetek legitimálják működésüket, mérjék ügyfeleik elégedettségét, fejlesszék tevékenységüket, támogatókat szerezzenek és az eredményeiket jól kommunikálják. Ennek eszköze a társadalmi hatásmérés

– tette hozzá.

A résztvevők a képzés során nemcsak a hatásmérés eszközeivel ismerkednek meg, hanem támogatást kapnak a saját mérési rendszerük kialakítására, és annak gyakorlati bevezetéséhez. A programban nemzetközi és hazai szakértők segítik a szervezeteket, az interaktív online tartalmak mellett személyre szabott tanácsadással és közösségi eseményekkel is.

A programban részt vevő szervezetek elsősorban azt várják, hogy a program végén sikeresebben és eredményesebben tudják tevékenységüket bemutatni minden érintettnek, legyen szó az általuk megszólított célcsoportról, a médiáról, vagy potenciális befektetőkről.

Magyarországon még viszonylag ritka az olyan szervezet, amely kifejezetten társadalmi célú befektetőként működne, de megjelentek már az első fecskék mind vállalkozói (például: Cseriti, Ízlelő, Magikme), mind magán- és intézményi befektetői oldalon (Impact Ventures) is.

Vannak a szereplők fejlesztésével foglalkozó állami és privát inkubátor programok (GINOP pályázat, Badur Alapítvány Keltető és Ugródeszka programja, Impact Accelerator, S-Impact Erste Seeds, stb) is, ám ahhoz, hogy ez a befektetési forma intézményesüljön, és a nemzetközi trendekhez hasonlóan bekerüljön az összes nagy befektetési alap portfóliójába, egy tényező biztosan hiányzik: széles körben ismertté és használttá kell válnia azoknak a módszereknek, amelyekkel a szereplők mérni tudják az emberek életében elért változásokat.