h i r d e t é s

Mi a közös a hokiban és a műholdakban?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Mi a közös a hokiban és a műholdakban?

2018. április 24. - 13:29

A sportközvetítések evolúciója öt percben.

A magyar jégkorong-válogatott 3-2-re legyőzte Olaszországot a budapesti divízió I/A csoportos világbajnokság második napján. Illusztráció: index.hu

Az egész világon vannak még viták arra vonatkozóan, hogy ki is közvetített először egy sporteseményt, egy dologban azonban biztosak lehetünk: a sportközvetítés műfaja az 1890-es években született meg, amikor a játékokról szóló beszámolókat még távírók segítségével közölték.

Az első sportközvetítések között pedig egy kanadai hokimeccs is helyet kapott, amit a Montreal és a Winnipeg csapatai között rendeztek. Ma, amikor Budapest a jégkorong egyik legrangosabb eseményének ad otthont, a SES Astra műholdas szolgáltató 10+1 pontban összegyűjtötte a sportközvetítés fejlődésének legfontosabb állomásait.

A sportközvetítés modern korszakának története a rádióval kezdődött, a televízió megjelenésével folytatódott, a műholdak pedig még tovább bővítették a rendelkezésre álló lehetőségeket. Manapság a HD és az élő online közvetítések uralják a piacot, akkor és ott nézhetünk meg bármit, ahol és amikor akarjuk. Vessünk egy pillantást hát a SES Astra által összegyűjtött listára a kezdetektől az elmúlt 100 év innovációin át napjainkig!

10+1 tény a sportközvetítések világából
 
1921
Az első rádiós sportközvetítés egy tízmenetes, nehézsúlyú címért folyó bokszmeccs közvetítése volt az Amerikai Egyesült Államokban (Jack Dempsey vs Georges Carpentier).
 
1928
Magyarországon az első élő rádiós sportközvetítés egy evezős versenyről készült.
 
1931
Az első televízióban közvetített sportesemény 1931 szeptemberében egy japán iskolai baseball meccs volt.
 
1955
A színes tévés sportközvetítések kora 1955 augusztusában jött el, amikor elsőként egy Davis-kupa teniszmeccset közvetítettek színesben az USA és Ausztrália csapatai között.
 
1957
Az első hivatalos sportközvetítés a Magyar Televízióban a Húsvéti Torna futballmeccseiről szólt.
 
1996
Bemutatták a FoxBox-ot, a friss meccsinformációkat élőben sugárzó kis téglalapot a képernyő sarkában. Az évek során a technológiát folyamatosan korszerűsítették, hogy a közvetítések alatt minden lényeges információ megjelenjen. Ma ez már csak egy csík a képernyő tetején. A Fox Televízió ebben az évben állította először csatasorba a korongfigyelő rendszerét is egy All-Star hokimeccsen.
 
2003
A HD televíziózás, ami a sportközvetítéseknek köszönheti a legnagyobb sikerét, széles körben elterjedt. A 2000-es évek elején először Amerikában, később pedig Európában is.
 
2005
Az élő sportközvetítések az online stream-nek köszönhetően a világhálóra költöztek. Manapság már a kevesebb nézőt vonzó sportágak és ligák eseményei is követhetők az interneten.
 
2010
Műholdas szolgáltató közreműködésével Nagy-Britanniában először közvetítettek élőben 3D-ben európai focimeccset, a Manchester United és az Arsenal rangadóját.
 
2016
A 2016-os Rió-i Olimpia 23 000 órányi élő közvetítéséhez a SES műholdjainak rekord nagyságú kapacitását használta 10 műsorszolgáltató ahhoz, hogy a nézők Európában, Ázsiában, Afrikában és Amerika-szerte egyaránt élvezhessék az adást, beleértve azt a 120 órányi Ultra HD közvetítést, amit a skandináv közönség számára biztosítottak.
 
2018
Az NBC Olympics és a SES 4K HDR minőségben közvetítette a 2018-as PyeongChang-i Téli Olimpiai Játékok több eseményét is az Amerikai Egyesült Államokban: a megnyitó ünnepséget, a jégkorong mérkőzéseket, a műkorcsolyát, a rövidpályás gyorskorcsolyát, a síugrást és a big air snowboard versenyeket.
 
A sportközvetítések mindig is az egyik legnépszerűbb televíziós műsorok közé tartoztak, ezért a szolgáltatóknak egyre több videós formátumot kell tudniuk kezelni, és összetett platformokra van szükségük ahhoz, hogy élő, helyszíni sportközvetítéseiket megbízható módon és kiváló minőségben juttathassák el a nézőkhöz. Éppen ezért valószínű, hogy az olyan IP-kapcsolatra is képes alkalmi használatra épülő megoldásokban rejlhet a sportközvetítés jövője, amik képesek lépést tartani a nézők igényeivel és a növekvő elvárásokkal.