Mi történik a szervezetünkben egy óra alatt, ha cukormentes kólát iszunk?
A cukormentes kóla fogyasztása utáni egy órában ilyen folyamatok mennek végbe a fogyasztóban.
Niraj Naik gyógyszerész pontosan tudja, hogy a kólában található anyagok hogyan hatnak a szervezetünkre. Naik a Mirror ír kiadásának elárulta, hogy a cukormentes verzió elfogyasztása utáni egy órában milyen folyamatok mennek végbe bennünk.
20 perc után
Miután megittuk a cukormentes kólánkat, a szervezetünk nagy valószínűséggel „zsírraktározási módra” vált át. A gyógyszerész a Nurses' Health Study tanulmányaira utal, amelyek szerint a kólafélék növelik a magas vérnyomás és a kettes típusú diabétesz kockázatát. Bár a cukormentes kólában kevesebb cukor van, vagy egyáltalán nincs benne, ennek ellenére van rá esély, hogy beindítja ugyanazokat a folyamatokat, mint a cukros verzió.
A klasszikus kólához hasonlóan a diétás is kiválthatja az inzulintermelést, ami a fent említett raktározó üzemmódba állítja a szervezetünket.
– mondja Naik.
40 perc után
Naik szerint ha a szánkban sokáig jelen van az ital, még ha keveset is iszunk belőle, az rossz hatással lehet a fogainkra, arról már nem is beszélve, hogy a koffein és az aszpartám kombinációjának köszönhetően súlyos, drogfüggőséghez hasonló függés alakulhat ki. Ha rendszeresen kólázunk, akkor a felszabaduló excitotoxinoktól (serkentő hatású neurotoxinoktól) hamar kimerülhet az agyunk, ettől ingerlékenyekké és agresszívakká válhatunk.
60 perc után
Egy óra elteltével a fogyasztó éhesebb és szomjasabb lesz, mint korábban, és nagyobb valószínűséggel nyúl egy újabb cukros üdítő vagy valamilyen édesség után.
Soha nem csillapítja a szomjat, mivel inkább dehidratálja, mint hidratálja a testet. A létfontosságú víz hiánya gyenge koncentrációhoz és fáradtsághoz vezet.
– folytatta a gyógyszerész. (rtl.hu)