Miért ilyen gyenge a forint és mit keresnek iráni olajtankerek a kínai partoknál?
Karnyújtásnyira került a forint az euróval szemben tavaly nyáron elért, közel 331 forintos történelmi mélypontjához, ami a lehető legrosszabbkor jön azoknak, akik éppen külföldi nyaraláshoz készülnek pénzt váltani. - írja a privatbankar.hu.
Mi lehet e gyengülés mögött, amikor az ezt megmagyarázó tényezőknek nincs nyoma? S miért várakozik jelentős iráni olajmennyiség a kínai partoknál, valamint tart oda a közel-keletiek tulajdonában lévő hajókon? E kérdések foglalkoztatták kollégánkat hétfő reggel.
Csabai Károly, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu szakújságírója a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorában beszélt a tőke- és pénzpiaci kilátásokról.
Nem járt jól az a most külföldi nyaralásra induló, aki az utolsó pillanatra hagyta a pénzváltást. Esetleg arra apellálva, hogy a nyár elején a 320-325 forintos sávban ingadozó euróhoz olcsóbban is hozzájuthat majd. E reményt táplálhatta, hogy a magyar gazdaság fundamentumai jók, spekuláció nem érzékelhető a forint ellen. Ennek ellenére a hazai fizetőeszköz nemhogy erősödött, hanem éppen ellenkezőleg, gyengült, amire a turisták euróigénye aligha lehet magyarázat, hiszen az összességében nem akkora, ami ennyire meg tudná mozgatni az árfolyamot. De akkor mégis mi állhat emögött?
Miközben javában tart az amerikai-kínai kereskedelmi háború és egyelőre megjósolhatatlan a vége, érdekes fejlemények zajlanak a legnépesebb ázsiai ország partjainál. Nevezetesen, iráni olajtankerekek vesztegelnek ott, miután a kínaiak – nem akarván megsérteni az amerikai embargót – nem veszik át azokat. Van azonban más céljuk is?
Elsősorban e témák kerültek terítékre a hétfő reggeli beszélgetés során, de emellett esett szó arról, hogy a Fed-kamatcsökkentés további folytatásának esetleges elmaradása milyen hatással járhat, egyebek mellett például éppen a forintra.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg: