Miért tette le a fegyvert Orbán Viktor a bankok előtt?
A kemény legény szabadságharcos tegnap fogta magát és pisis ovis módjára tette le a fegyvert az évekig fatökűnek látszó bankok előtt.
Nyíltan bevallani persze nem merte, csak az általa aláírt szándéknyilatkozatban megbúvó apróságokból derült ki, hogy mekkora fordulat történt, fedősztoriként nyomták a bevásárlást az Erstébe. Nyilván sokan sokféleképpen magyarázzák majd az eseményeket, de az biztos, hogy mindenki (beleértveVaránusz kollégát), aki csak a szokott olcsó trükkre gondol, most benézte a sztorit. Viktor nem akarja átverni a bankokat, biztos, hogy most nem kamu a bankadó csökkentése. De ez még lófing lenne, olyan ütemben pattant át a ló egyik oldaláról a túlsóra, hogy lendületből fúródott fejjel magmáig a földbe.
Lépjünk túl röhögve azon a pikantérián, hogy a pöttöm csodacsatár az EBRD-vel írt alá szándéknyilatkozatot, de nem csak annak Erste-vétele miatt. Ha csak a Bankszövetségnek mondják, hogy mostantól jó fiúk lesznek, mindenki körberöhögi őket: olyat már csináltak párszor és le is szarták mind. Az EBRD hasonló befektetésért felelős alelnökét Simor Andrásnak hívják, nagyon vicces lett volna, ha Matolcsy elődje is eljön az aláírásra. A lényeg, hogy Viktor olyanokat ígér meg a bankadó európai szintre csökkentését túl, hogy leáll a bankszektor további államosításával, a magáncsődöt csak akkor vezeti be, ha a szervezet támogatja azt. Azt is bemígéri, hogy nem hoz többet olyan intézkedést, amely rontja a bankok profitabilitását, ami egy szerény 180 fokos fordulat az eddigiekhez képest, plusz nem lesz több kilakoltatási moratórium, ami nagyon helyes, de még meg kell magyarázni a népnek.
Két nagyon fontos kérdés merül fel: az egyik, hogy ki jár jól a tegnap bejelentettekkel, a másik, érdekesebb, hogy mitől váltott az ellenkezőjére a bankokkal kapcsolatos kormányzati politika. Ami az elsőt illeti: azzal, hogy 15 százalékot vesz az állam az Erstében, a bank jár jól. Van egy részvényese, akin keresztül nyomhat szolgáltatásokat például a közszolgáknak, biztos lehet benne, hogy őt aztán főleg nem fogja szopatni Viktor, cserébe meg a 15 százalék semmire se elég azon túl, hogy lássák a könyveket. A kormány hót feleslegesen tesz néhány milliárdot a bankba, a legnagyobb előny, hogy a kisember verheti a mellét a még magyarabb bankszektorral, meg ezzel az erstés cuccal eltereli a figyelmet a komolyabb banki ánuszcirógatásról.
Azzal kapcsolatban, hogy miért lett Viktor hirtelen bankárkormányfő, a fő kérdés, hogy saját kútfőből döntött így, vagy súlyos kényszer hatására. Lehet, hogy valóban rájött: miután a szart is kipasszírozta a bankokból, kicsit élni kell hagyni őket, mert a büdös életbe nem lesz itt hitelezés és szemmel látható növekedés. (Ami most van, az csak súlyos recesszió utáni felpattanás és szüttyögés.) Még elégedett is, hogy amikor volt pénzük, mennyire lehúzta őket népe legnagyobb örömére.
Az nyilván nem zavarja, hogy mennyivel vetette vissza a fejlődést a bankok agyonnyomorgatása és a folyamatos hazudozás, ígéretek megszegése nyomán kialakult bizonytalanság, és fejetlenség, a beruházások zuhanása. Azt meg, hogy mivel pótolja a bankok pénzének kiesését, ráér kitalálni, lehet még szívatni sok mindenki mást, például útdíjemeléssel a fuvarozókat.Az a fontos, hogy be tudja magát állítani faszacsávónak a pénzvilágban, nem sok hiányzik, hogy kikerüljünk a bóvliból, ezt nagyon szeretné meglovagolni. Kis kockázat, nagy nyerési potenciál ez már neki most, miután a legnagyobb balhét, a hitelesmentést rálőcsölte a bankokra.
A másik verzió szerint fájt a fasza megtenni, de Merkel, vagy épp a mocskos Brüsszel érzékeltette vele, hogy sokkal szigorúbban nézik majd az ügyeit. Van bőven játéktér az uniós pénzekkel és eljárásokkal, s egy nagyobb tőkekivonással is be lehet szopatni egy ilyen kis gyík országot. Ha a igaz, hogy az RTL-szopató adót is külső nyomásra alakítják át kevésbé egy cégre szabott simicskaadóvá, akkor logikus, hogy bankadóügyben is volt komoly izmozás.
Talán egyszer megtudjuk, mi áll a nagy váltás hátterében, amivel visszatért a vezér a normalitásokhoz. Oda, ahonnan annyira szabadott volna csak elmozdulni, hogy a devizahiteles-mentést a bankok és az állam közösen állja a hitelesekkel, kiszámíthatóan, egyeztetve. Most nincs más hátra, dőljünk hátra és mulassunk azon, ahogy kénytelen megmagyarázni az elmúlt 5 év bankellenes populizmusa után a nagy váltást szeretett népének. Kilakoltatják Mariska néni? Bankárbérenc-e vagy Viktorom?
Persze csak ha lesz, aki rákérdez. Mert eltelt egy nap a bejelentés óta, de ez a szerencsétlen pipogya ellenzék még nem tette meg, csak az Erste-vételen rugózik.