Milyen informatikai területen tudok elhelyezkedni diploma nélkül?
Becslések szerint körülbelül húszezer informatikus hiányzik jelenleg a magyar munkaerőpiacról - ennek egyharmadát a szoftverfejlesztők teszik ki, de általánosan elmondható, hogy mindenféle programozóból és tesztelőből hiány van. A trendek szerint a szoftverfejlesztők és egyéb IT munkák iránti kereslet nőni fog, főként ha figyelembe vesszük a robotizáció terjedését.
Az informatika szakterületén a közép- és felsőfokú végzettség közötti éles fokozat eltűnik: diploma nélkül is jobb kilátásokra számíthatnak a szektor dolgozói, mint adott esetben más szakirányok diplomásai. Ennek egyik oka, hogy a tradicionális egyetemi képzések nem képesek elegendő szakembert kitermelni. Továbbá sok egyetemen még mindig az elméleti oktatáson van a hangsúly, ezért a diákok nem kapnak elég gyakorlati tudást.
Egyetemi informatikai képzés vagy programozó képzés - melyiket válasszam?
Ha informatikai területen szeretnél elhelyezkedni, de még nincs meg hozzá a szükséges szaktudásod, két út közül választhatsz: elvégezhetsz egy egyetemi informatikai képzést vagy egy programozó képzést.
- Az egyetem előnye, hogy több időd van elsajátítani a programozás alapjait. Hátránya, hogy sok időt, 3-5 évet kell befektetned, hogy megkapd a diplomád és elkezdhess dolgozni, valamint sok hallgató morzsolódik le a képzés alatt. Ráadásul a legtöbb képzés nem elég gyakorlatorientált.
- A programozó képzések előnye, hogy a diákok rövid idő alatt, azonnal hasznosítható, naprakész tudásra tehetnek szert, és mentorok segítik a hallgatók előrehaladását. Emellett a képzéshez állásgarancia is járhat, ami azt jelenti, hogy a programozóiskola segít a végzett diákoknak elhelyezkedni a partnercégeknél. Hátrányuk, hogy az intenzív képzés néhány hónapig intenzív idő- és energiabefektetést igényel, valamint, hogy van tandíj. Fontos azonban megemlíteni, hogy több programozó tanfolyam esetében van lehetőség utófinanszírozásra: így csak akkor kell kifizetned a képzést, amikor már elkezdtél dolgozni az új szakmádban.
Forrás: Unplash
IT képzések a naprakész, gyakorlati tudásért
A PROGmasters programozóiskola számos különböző képzést indít azoknak, akik az IT szakmában szeretnének elhelyezkedni. Tantermi fejlesztő képzéseikre állásgaranciát biztosítanak, valamint a képzéseikre igénybe vehető utófinanszírozás is. Számos tanfolyamuk továbbá online is elvégezhető.
A programozóiskola kiválasztásakor fontos szempont, hogy a résztvevők gyakorlati tudást szerezhessenek a képzésen. Mivel a legtöbb munkahelyen már kérnek előképzettséget, a nagyobb vállalatok sokszor közvetlenül azokat a programozó képzéseket keresik, ahol a diákok azt tanulják, amit az új munkahelyükön egyből hasznosítani is tudnak. A PROGmasters - mind kiscsoportos tantermi, mind online - képzésein a diákok valódi projekteken, élesben, agilis környezetben, tesztelőkkel és scrum masterekkel együtt gyakorolhatnak annak érdekében, hogy valóban versenyképes programozói vagy más IT tudásra tegyenek szert. A kiscsoportos órák során a diákok bármennyit kérdezhetnek, a családias hangulatnak köszönhetően pedig egymást segítve tanulhatnak és gyakorolhatnak. A jó hangulat és csapatszellem folyamatos motivációként szolgál a résztvevők számára, éppen ezért a képzéseken minimális a lemorzsolódás.
Fontos szempont továbbá az is, hogy a diákoknak milyen lehetőségei vannak a képzés elvégzése után. Az IVSZ (Informatikai Vállalkozások Szövetsége) független auditja szerint a PROGmasters tantermi kurzusain végzett diákok 100 százaléka – a PROGmasters közvetítésével vagy önállóan – el tudott helyezkedni az IT szektorban: közel kétharmaduk a képzés utáni 1 hónapon belül, további egyharmaduk pedig 2-4 hónapon belül kapott munkát.
Forrás: unsplash.com
Melyik IT képzést és szakmát válasszam?
Az IT világon belül számos szakma és különböző karrierút létezik. Sokan azzal a céllal vágnak bele valamelyik informatikai vagy programozó képzésbe, hogy szakmát váltsanak. Egyáltalán nem hátrány, ha valaki már dolgozott más területen és ezután dönt úgy, hogy informatikai területen szeretne elhelyezkedni. Ennek részben az is az oka, hogy ezeken a területeken juniorként is versenyképes, átlagon felüli fizetésre lehet számítani.
Annak érdekében, hogy mindenki megtalálja a neki legmegfelelőbb szakmát és képzést, a PROGmasters programozóiskola összeállított egy ingyenesen elérhető IT szakma kvízt és cikket, melyben bemutatják a különböző informatikai szakmákat. A kvíz segítségével pedig mindenki megtalálhatja a hozzá leginkább illő IT szakmát.
A cikkben a következő szakmák kerülnek bemutatásra:
- Frontend programozó
- Backend programozó
- Full-stack programozó
- Support engineer
- Manuális tesztelő
- Tesztautomatizáló mérnök
- Scrum master
- Product owner
- Adatbányász
- Adatvizualizáló
- IT szervező
Bármelyik szakma választása esetén fontos az elhivatottság, hiszen az IT világban folyamatos tanulásra, önképzésre és új technológiák elsajátítására van szükség.
Kezdd el a PROGmasters ingyenes, 2 hetes IT karrier alapozó képzését, és ha szeretnél továbbtanulni, jelentkezz a neked legmegfelelőbb tanfolyamra. Ha egy olyan programozóiskola képzését szeretnéd választani, ahol valódi, versenyképes tudást és a végén IT állást kapsz, akkor nézz szét a PROGmasters programozó képzései között.