Mire jó a vegyi dübel, és hogyan kell használni?
Egy nehezebb tárgy rögzítését körültekintően kell végrehajtani. Olykor megesik, hogy a súlyos tárgy miatt nem elég egy egyszerű tipli, csavar vagy ragasztó használata. Máskor az aljzat miatt kell más megoldásban gondolkodni.
A Penta Elektrik vegyi dübel kínálatában kapható kompozit habarcs teljesen biztonságos rögzítésre ad módot ilyen helyzetekben is. Ez az anyag számos előnyös paraméterrel rendelkezik, így igen népszerű. A fenti elnevezések mellett injektálóhabarcsnak is szokták nevezni.
Milyen helyzetekben merülhet fel a vegyi dübel használata?
Ezt a sokoldalú rögzítőanyagot lényegében bármilyen helyzetben használhatjuk, amikor lyuk fúrására kerül sor, amiben menetes szárat szükséges rögzíteni. Hogy ne csak a levegőbe beszéljünk, konkrét példa erre például egy korlát, homlokzat vagy lépcső rögzítése.
Az anyag arra is alkalmas, hogy lezárja a vízhatlan falakat. Így a nedvesség nem fog tudni oda jutni, ahova nem volna szerencsés, így kárt sem okoz majd.
A vegyi dübel kiszereléséről
A vegyi dübelt kartusban hozzák forgalomba, ez jellemzően vagy műanyagból vagy pedig alumíniumból, esetleg fóliatartályból készül. Amennyiben a habarcsot megfelelően keverjük össze, akkor színe szürkés árnyalatot ölt.
A vegyi dübel funkciója
Az összekevert habarcsot az előzetesen kifúrt lyukba kell önteni. Nagyjából ugyanaz a szerepe, mint a fém dübelnek vagy a már emlegetett egyszerű tipliknek, ám sokkal nagyobb mértékben terhelhető. Így olyan esetekben is be lehet vetni a vegyi dübelt, amikor a hagyományos tipliket és csavarokat már nem.
Előkészületek a kompozit habarcs használata előtt
Mielőtt használnánk a vegyi dübelt, ki kell fúrni az optimális átmérőjű lyukakat. Lényeges, hogy mindig a célnak megfelelő fúrófelszereléssel dolgozzunk, hiszen máskülönben tönkretehetjük a megmunkálandó anyagot.
A következő lépés, amit nem szabad elmulasztani, az a furatok megtisztítása. Ezt csőkefével lehet a leghatékonyabban megtenni. Időnként kerítsünk sort a csőkefék megtisztítására is. Kardinális kérdés az alaposság, hiszen ha szennyeződés marad a lyukakban, akkor a kompozit habarcs sem fog tudni jól megtapadni bennük.
Amennyiben üreges falazatról van szó, akkor szitahüvelyt kell tenni minden megtisztított lyukba. Ez akadályozza meg, hogy a habarcs befolyjon a falazat belsejébe. Tömör falazat esetében erre a lépésre nincs szükség.
Néhány gondolat a vegyi dübel szakszerű használatáról
A kompozit habarcsot statikus keverővel kell első lépésként összekeverni. Ezután csatlakoztathatjuk a patronhoz, majd egy keveset nyomjunk ki a habarcsból. Ha egyenletes a színe, akkor már használhatjuk.
Ezután az előkészített fúrólyukat ki kell tölteni habarcsmasszával. Kezdjük a fúrólyuk leghátsó részénél, majd húzzuk a patront előre, a habarcsot eközben folyamatosan nyomjuk ki. A lyuk kétharmadát kell kitölteni, hogy maradjon hely a horgonyrudaknak vagy menetes rudaknak. Ezek behelyezését követően a lyukba, habarcsba kell csavarni, így lesz tökéletes az anyagok kapcsolódása és a tartás.