Mire jó az önkéntes nyugdíjpénztár?
Az önkéntes nyugdíjpénztár – vagyis ÖNYP – egyike a három, államilag is támogatott nyugdíj előtakarékossági formának. Sőt, az egyik legnépszerűbb lehetőség a megtakarításainkhoz, amely 20 százalékos adójóváírással is igénybe vehető. De mik is pontosan az előnyei?
Mi az önkéntes nyugdíjpénztár?
Ez a típusú nyugdíj előtakarékosság az egyik legrégebb óta létező megtakarítási forma hazánkban. Nem véletlen tehát, hogy az egyik leismertebb lehetőség már hosszú évtizedek óta. Természetesen azóta rengeteget változott az önkéntes nyugdíjpénztár rendszere, igazodva a modern kor és a fiatal generációk igényeihez. Miből is áll pontosan az ÖNYP? Manapság ez az 1993 óta fennálló megtakarítási forma 21 nyitott pénztárral rendelkezik, amelyekhez bárki szabadon csatlakozhat. Minden pénztárat más pénzintézet működtet, és egyszerre akár többhöz is csatlakozhatunk. Mellesleg léteznek zárt pénztárak is, amelyekhez kizárólag adott csoportok és munkavállalók csatlakozhatnak. Viszont ebben az írásban most a nyitott pénztárakat mutatjuk be. Minden ilyen pénztár portfóliókat kínál, amelyek közül választhatunk. A portfóliók olyan befektetési csomagok, amelyek különféle értékpapírokat tartalmaznak. Ezeket az értékpapírokat fogjuk mi birtokolni, amikor ÖNYP taggá válva kiválasztunk egy portfóliót. Minden portfólió különféle kötvényeket, részvényeket és állampapírokat tartalmaz, és ezek határozzák meg, hogy milyen kockázati besorolással. Amikor kiválasztunk egy portfóliót az ÖNYP csatlakozásunkkor, akkor a pénztár pénzügyi szakemberei többféle csomagot fognak javasolni. Ezek lehetnek kiegyensúlyozott, alacsony vagy magas kockázatú csomagok, illetve portfóliók is. A magasabb kockázatúak értelemszerűen több hozamot ígérnek, de nagyobb az esélye annak is, hogy bizonyos gazdasági eseményekre rosszabbul reagálnak majd. Ezért általában a magas kockázatú portfóliókat hosszútávra ajánlják, amíg az alacsony – vagyis stabil hozamúak – inkább a nyugdíj előtt állóknak számára ideálisak. Amikor kiválasztottuk a portfólióinkat, akkor megkezdődik azok menedzselése, amelyeket a pénztár pénzügyi szakemberei intéznek. Innentől nekünk csak annyi a teendőnk, hogy fizessük a pénztári tagdíjat, valamint ha úgy érezzük portfóliót is válthatunk bizonyos időközönként. Az önkéntes nyugdíjpénztár egészen nyugdíjazásunkig működik, és a nyugdíjas éveinktől fogja majd folyósítani a megtakarításainkat. Azonban egy másik nagy előnye is van a dolognak. Tíz év után akár a hozamok teljes összegét felvehetjük, vagyis egyéb megtakarításokhoz is kitűnő választás lehet. Ebben az esetben a pénztári tagságunk nem szűnik meg, ugyanúgy tovább gyűlik a ki nem vett hozam ahogyan eddig.
Az önkéntes magánnyugdíj pénztár előnyei
Több előnye is van az önkéntes nyudíjpénztárnak. A rugalmas és többféle csomagot kínáló megoldásain túl rengeteg más egyéb lehetőséggel is rendelkezik. Egyrészt a már említett tíz év után kivehető hozam nagy segítség lehet például azok számára, akik tudják, hogy addigra házat vagy új autót fognak vásárolni. Viszont ehhez kétségtelen, hogy kell némi pénzügyi előretervezés. Ugyanakkor, ha jól csináljuk, és igénybe vesszük például egy pénzügyi tanácsadó segítségét, akkor megfelelően tudjuk úgy alakítani a nyugdíjpénztári befizetéseinket, hogy a tíz év lejárta után maradjon is hozam – e mellett pedig számunkra ideális összeget vegyünk ki. Ezért ez a forma fiataloknak – már akár huszonéveseknek is – kifejezetten jó lehetőség lehet a saját megtakarításaik szempontjából. Ezen kívül a pénztárak minden korosztály számára kínálnak megfelelő csomagokat. A fiatalok mellett pedig a középkorúak és az idősebbek is megtalálják a legjobb konstrukciókat. Továbbá az ÖNYP anyagi értelemben is fenntartható választás, sőt úgy is tudjuk működtetni, hogy azt az adott körülményeinkhez igazítjuk. Például úgy váltunk portfóliót, hogy az a saját költségvetésünkhöz is megfelelő legyen. Ha pedig nem vagyunk elégedettek az adott pénztárunkat egyszerűen átmenthetjük egy másikba. Vagyis az önkéntes nyugdíjpénztár egy egészen modern és rugalmas lehetőség a megtakarításainkhoz. Kinek érdemes tehát ezt a megoldást választania? Tulajdonképpen mindenkinek, nem csak azoknak, akik kizárólag a nyugdíjas éveikre szeretnének félretenni. Azoknak a fiataloknak is kiváló lehetőség lehet, akik most huszonévesen a harmincas éveikre különféle megtakarításokból szeretnék kiegészíteni majd a jövedelmüket. Az önkéntes nyugdíjpénzár egy meglehetősen jó választás lehet mindehhez. Így tehát valóban megéri fontolóra venni azoknak, akik már 10 év elteltével szeretnének javulást látni a saját anyagi helyzetüket illetően.