h i r d e t é s

Mit érdemes tudni a meddőségi kivizsgálásról?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mit érdemes tudni a meddőségi kivizsgálásról?

2022. március 16. - 10:49

A meddőséggel küzdő párok 40 százalékánál a férfiban, 40 százalékánál a nőben, valamint 20 százalékánál pedig mindkét félben kimutatható termékenységi probléma. Mikor érdemes meddőségi kivizsgáláson részt venni? Milyen lépésekből áll a vizsgálat? Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk.

Forrás: belvarosiorvosicentrum.hu

Meddőségi vizsgálatra akkor van szükség, ha a terhesség nem jön létre egy év próbálkozás után sem. Ha a pár női tagjának életkora 35 év felett van, akkor nem érdemes egy évet várni, már fél év után érdemes részt venni a vizsgálaton. Ha már 40 éves is elmúlt, akkor érdemes már a próbálkozás előtt részt venni termékenységi kivizsgáláson.

Milyen lépésekből áll a vizsgálat?

A meddőségi vizsgálat első lépése a konzultáció. Ennek során kideríti a szakorvos, hogy férfi és női oldalról milyen tényezők lehetnek hatással a meddőségre. Majd pedig sor kerül a pár férfi tagjának a kivizsgálására. A spermaanalízis során a hímivarsejtek minőségének és mennyiségének vizsgálata történik. Ha ezen a téren kóros eltérés látható, akkor andrológus szakorvos végzi el a további vizsgálatokat.

Természetesen a pár női tagjának kivizsgálására is sor kerül, melynek elengedhetetlen eszköze a ciklusdiagnosztika. Ennek köszönhetően teljes körű képet lehet kapni többek között a menstruáció rendszerességéről, a méhnyálkahártya felépülésének jeleiről és az ovuláció bekövetkeztéről is.

Laboratóriumi vizsgálatokra is szükség van

A pár női tagjának szűrővizsgálatokon is érdemes részt vennie, például méhnyakrákszűrésen és szexuális úton terjedő betegségek szűrésén. Ugyanis ezek mind-mind nehezítik a terhesség kialakulását. Továbbá hüvelyi ultrahangvizsgálatra is sor kerül, melynek köszönhetően kideríthető, hogy milyen eltérések gátolják a teherbeesést vagy vezetnek vetéléshez.

Laboratóriumi vizsgálatokra is szükség van, melyeket a ciklus két pontjára időzítenek. Az első vizsgálatra az ovuláció előtti időszakban, míg a másodikra az ovuláció utáni időszakban kerül sor. Ha ennek során endokrinológiai vagy anyagcsere-problémákra derül fény, akkor diabetológus és endokrinológus szakemberek is részt vesznek a további kezelésben.

Nem szabad elfeledkezni az életmódbeli faktorokról sem

Előfordulhat, hogy még részletesebb vizsgálatokra is szükség van, például petevezeték átjárhatósági vizsgálatra vagy pedig thrombosis és immunológiai szűrővizsgálatra. Ugyanis ezek is okozhatnak terhességelmaradást vagy vetélést.

Természetesen az említettek mellett nem szabad elfeledkezni az életmódbeli faktorokról sem, ide tartozik többek között a táplálkozás, az alvás és a mozgás. A megfelelő életmód kialakításában dietetikus és életmódtanácsadó, valamint neurológus szakember is segíthet. Mindemellett előfordulhat, hogy pszichés akadályok állnak a probléma hátterében, melyek feltárásában mentálhigiénés tanácsadó, pszichiáter és pszichológus segíthet.