Mit lehet tenni ma Magyarországon a szegénység ellen?
Ez a kérdés ugyanannyira politikai, mint amennyire közösségi és intézményrendszeri is.
Van-e lehetőségünk bármit is tenni a szociális létra legalján élők felemelésére, vagy egész egyszerűen be kell látni, hogy bár minden segítség nagyon fontos, teljesen felszámolni a szegénységet Közép-Kelet-Európában ma lehetetlenség?
A problémakör számtalan irányának egyike annak ténye, hogy a szegénységet csak hosszú távon gyümölcsöző módszerekkel lehetséges valóban felszámolni, ugyanakkor most, azonnal, ebben a pillanatban is segíteni kell, hiszen pedagógia és pszichológia ide, vagy oda, a ma éhező gyerekeknek ma kell ételt adni.
A jól látható ellentmondás miatt lényegében képtelenség előre jutni. Sajnos minden próbálkozás csak riadó utáni tűzoltás, s amikor sikerrel jár egy-egy civil szervezet, vagy egyházi csapat, akkor kénytelenek vagyunk belátni, hogy csupán az okozatot sikerült kezelni, s a hatás ennek megfelelően mindössze ideig-óráig tart.
Tény, hogy a mély szegénységben élő családok szinte minden esetben átörökített attitűdjeikkel élik sanyarú mindennapjaikat, s valójában nem tudják, és nem is érzik, hogy a probléma sok esetben nem kizárólag a munkanélküliségből fakad, hanem az egyik napról a másik napra történő életküzdelmekben való bent ragadásban. Mert valljuk be, hogy demagógia volna azt állítani: a szegénység abból fakad, hogy nincs munka. A szegénység nem a munkanélküliségből fakad, bár rengeteg helyen tény, hogy szinte semmilyen munka nem áll a rászorulók rendelkezésére, a szegénység alapja a beszorultság egy sorsba: sokszor ismeretlen a szülők motiváló hatása a gyerekek jó iskolai teljesítményére nézve, így aztán ott romlik el minden, ahol megjavulhatna.
Ha nincs munka és szinte lehetetlen a megélhetés, akkor ott segíteni kell kívülről: étellel, tűzifával, cipővel, tanszerekkel. De ha elmennek a segítők, ott maradnak a gyerekek, akiket muszáj rábírni arra, hogy tanuljanak, mert a képzettség jelenti az egyetlen kiutat a szegénységből. De éhesen nem lehet tanulni, s szakadt, vékony cipőben nem lehet télen iskolába menni.
Megállítható valahogyan ez a szörnyű körforgás?
(Fotó: napi.hu)