h i r d e t é s

Mit tehetsz, ha egy politikus törölte a kommentedet vagy kitiltott a Facebook-oldaláról?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mit tehetsz, ha egy politikus törölte a kommentedet vagy kitiltott a Facebook-oldaláról?

2023. május 05. - 06:23

Mostanában többen fordultak a TASZ-hoz azzal, hogy egy polgármester vagy egy országgyűlési képviselő kitiltotta őket valamelyik nyilvános közösségi oldaláról, miután kritikus kommentet tettek kozzé az oldalon. 

Ha a tiltás alapja a hozzászóló politikai véleménye, akkor ez olyan diszkrimináció, ami az egyenlő bánásmódról szóló törvénybe ütközik. A közhatalmat gyakorló politikusoknak ugyanis a törvény alapján nem szabad hátrányosan megkülönböztetniük senkit – az pedig, ha valakit az oldalról való kizárással elhallgattatnak és elzárnak az ott közzétett információktól, pontosan ezt jelenti.

Ha veled is hasonló történik, kérelemmel fordulhatsz a Alapvető Jogok Biztosának Hivatala Egyenlő Bánásmódért Felelős Főosztályához, hogy állítassák vissza a hozzászólási jogodat és marasztalják el a jogsértésért azt, aki letiltott. Ehhez használhatod az előre elkészített mintabeadványt.

Pár praktikus tanács a kérelem beadásához:

  • Dokumentáld a történteket! Csatolj vagy illessz be képernyőmentéseket, amin látszik, hogy mi volt a hozzászólásod és az, hogy azt letörölték, vagy az, hogy már egyáltalán nem tudsz hozzászólni az adott oldalhoz.
  • Minél inkább saját politikai véleményt és belső meggyőződést tükröz a letiltást vagy törlést eredményező kommented, annál könnyebb a jogérvényesítés. Egyszerűbb amellett érvelni, hogy a diszkrimináció politikai vélemény alapú, ha azt írtad például “jobboldaliként nem tudom elfogadni, hogy a hagyományokkal szemben …” mint ha csak annyit mondasz, “hülyeség amit a polgármester csinál”. Szerintünk egyébként mindkettő politikai vélemény, de tapasztalatból tudjuk, hogy az Egyenlő Bánásmódért Felelős Hatóság szigorúbban értelmezi ezt. Azt tartják politikai véleménynek, ami nyilvánvalóan összefügg a személyiség belső vonásaival.
  • A mintabeadványunkban vannak szabadon hagyott, sárgával jelölt részek, azokat tömören, lényegretörően érdemes kitölteni anélkül, hogy a helyzet értékelésébe vagy az érintett politikus minősítésébe belemennél.

(tasz.hu)