Modern rabszolgaság az aranybányákban – "Lent a pokolban"
Az aranybányászat hatalmas üzletágnak számít Ghánában, 2019-ben már sikerült megelőzniük Dél-Afrikát is, mellyel az afrikai kontinens legnagyobb aranykitermelőjévé váltak. A legnagyobb multinacionális bányavállalatok, mint a Newmont vagy az AngloGold, is megtalálhatók az ország hatalmas bányáiban, ám jelentősen elterjedtnek minősül az illegális, kisebb mértékű bányászat is.
Lisa Kristine, az Inter Press Service hírügynökség tudósítója el is látogatott egy ilyen „informális” bányába Ashanti aranybánya régiójában. Leírása szerint olyan élmény volt számára ez a túra, mintha szó szerint a pokolban lett volna:
"Elviselhetetlen a meleg és sötétebb van, mint egy hold nélküli éjszakán. Csak azt érzem meg néha, ahogyan a sötétben mászkáló izzadt testek hozzám érnek, a bányászok köhögése és a kövek törése visszhangzik a bányában. Az oxigénhiány és a port miatt alig lehet levegőt kapni, és azt sem tudom, milyen mély ez a bánya. Amennyiben létezik pokol, biztosan hogy ilyen érzés lehet"
Kristine beszámolója szerint egy elhagyatott bányába vitték, amelyet az illegális bányászok foglaltak el maguknak, miután a bánya tulajdonosai otthagyták a helyet. A bányászcsapat nyolc férfiból áll, akik megengedték, hogy Kristine elkísérje őket a következő útjukra, amely a korábbiakhoz hasonlóan rendkívül kimerítőnek ígérkezik.
A bányászok a legprimitívebb felszereléseket viszik magukkal – nagyon régi, rossz állapotban lévő fejlámpát; néhány alapvető bányászeszközt és egy üres zsákot, amelyet reményeik szerint arannyal teli kövekkel sikerül a felszínre hozni. Legalább két-három napot töltenek el ilyenkor a bányában, és izzadtságtól borítva, vérvörös szemmel és leírhatatlan kimerültséggel térnek vissza a felszínre.
Kristine elmondása szerint egyszer majdnem sikerült a mélybe zuhannia, amikor megcsúszott a nem túl biztos lábakon álló emelvényeken. Mint mondta, erről Manuru története jutott eszébe, akivel nem olyan rég találkozott: "Múltkor találkoztam vele, aki szegény megcsúszott és bezuhant a bánya aknába. A lábán annyira súlyos sérülések keletkeztek, hogy az orvos inkább az amputációt javasolta. Neki viszont folytatnia kell a munkát, nincs más választása, ugyanis semmi pénze nincs és tartozik az emberkereskedőjének, aki ’felvette’ erre a munkára".
Az illegális bányászás egyre nagyobb teret nyer magának Ghánában, ahol stratégiailag az egyik legfontosabb ágazat lett az aranyércek kitermelése. Az illegális „árnyékoperációk” azonban fittyet hánynak a ghánai törvényekre, figyelembe se veszik a szabályozóhatóságok követelményeit akár a higiénia, akár a munkabiztonság terén.
A ghánai törvények szerint például legalább 18 évesnek kell ahhoz lenni, hogy bányában lehessen valaki munkavállaló, azonban a kisebb méretű illegális bányákban 12 éves fiatalokat is lehet látni dolgozni. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által 2020-ban közzétett tanulmány szerint a kisebb mértékű bányászati szektort leginkább a szegénység működteti, és annak ellenére nagyon vonzó a nyomorban élő gyermekek számára, hogy a gyermekmunka legkegyetlenebb formái is előfordulnak itt.
Manuru története is hasonlóan alakult, aki már 14 éve ilyen kisebb méretű illegálisan működő aranybányában dolgozik. Manurut a nagybátyja vitte be a bányászat világába, miután édesapja életét vesztette, annak érdekében, hogy elég pénzt keressen ahhoz, hogy magát és a családját el tudja tartani.
Manurut azonban az adósság csapdájában zuhant nagybátyja halálát követően, amelynek következtében úgynevezett „kötött munkába” került. Nagyon sok ghánai kerül ebbe a helyzetbe országszerte, valamennyien a mélyszegénységből érkeznek, és azért választják az illegális bányák világát, hogy reményeik szerint jusson nekik némi bevétel a kibányászott nemesfémből.
Mivel a legális bányászáshoz nincs meg a megfelelő „végzettségük”, ezért rákényszerülnek arra, hogy úgynevezett „toborzóktól” kölcsönt vegyenek fel, akik cserébe nyolc-tíz főből álló rabszolgacsapatokba helyezik el őket. Ezek a csapatok dolgoznak aztán a kisebb méretű illegális bányákba, és gyakran meggyűlik a bajuk a hatóságokkal, ugyanis birtokháborítás miatt mindig előveszik őket.
Ebben az egészben van egy átverés faktor is, ugyanis a toborzók egy centet sem fizetnek a munkáért, és minden egyes aranyat, amit találnak, oda kell adniuk a toborzónak, hogy az adósságukat „törlesszék”. Ez gyakorlatilag az adósrabszolgaság modernkori formája, amibe Manuru és még rengeteg ghánai is belekerült.
Hatalmas problémának tekinthető az is, hogy nincsenek megfelelő munkakörülmények ezekben a kisebb aranybányákban. Nem biztosítanak számukra megfelelő védőfelszerelést, és mivel elhagyatott bányákról van szó, ezért a szerkezetet nem is tartották fenn megfelelően, így meglehetősen gyakoriak a munkabalesetek, a sérülések, a halálozások és a bányaomlások.
Az ILO becslései szerint jelenleg mintegy 40 millió ember ragadt a rabszolgaság és a kényszermunka csapdájában világszerte a legkülönfélébb gazdasági szektorokban, legyen szó bányászásról, téglagyártásról vagy prostitúcióról. Ez a becslés pedig meglehetősen visszafogott lehet, mivel nagyon nehéz dokumentálni az ilyen illegális gyakorlatokat.
Csak Ghánában ez több százezer embert érinthet, egy 2012-es tanulmányból például kiderült, hogy tizenkét éves gyermekek is dolgoznak az illegális aranybányákban. A lányok sem ússzák meg az illegális bányák borzasztó gyakorlatát, ugyanis nagyon sokakat prostituáltként adnak el a bányászok számára, nemritkán fiatal lányokat, akár tíz éveseket.
A modern rabszolgaság virágzik a harmadik világ számos részén, melynek bármi lehet az alapja – adósság, emberkereskedelem, átverés. Egy a közös mindben, hogy a helyi hatóságok, a helyi jogrendszerek és a helyi kormányok nem lépnek fel megfelelően a gyakorlatok ellen, mely több millió ember életét nyomorítja meg és fosztja meg őket az alapvető emberi jogoktól. (liner.hu)