h i r d e t é s

Nagyon küzd Kövér, hogy ne lehessen az uniós pénzek folyósítását jogállami feltételekhez kötni

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Nagyon küzd Kövér, hogy ne lehessen az uniós pénzek folyósítását jogállami feltételekhez kötni

2020. október 30. - 19:06

Talán attól tart, hogy ebben az esetben nem sok jutna Magyarországnak?

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Levélben fordult az Európai Unió jelenlegi, valamint a jövő évben az elnökséget betöltő országok házelnökeihez Kövér László, kérve, vessék latba személyes tekintélyüket annak érdekében, hogy a júliusi EU-csúcson megkötött megállapodás ne egészüljön ki olyan eljárásrenddel, amely "megteremti az egyes tagállamokkal szembeni politikai zsarolás lehetőségét".

Kövér László az MTI-hez pénteken eljuttatott levelében hangsúlyozza, hogy bár a megállapodást minden tagállam parlamentjének ratifikálnia kell, azt magyar részről lehetetlenné teszi, ha az Európai Unió Tanácsa olyan szabályozást fogad el, amely a Lisszaboni Szerződés burkolt módosításával - "a jogállamiságra hivatkozással, de éppen a jogállamiság alapelveivel ellentétes módon - megteremti az egyes tagállamokkal szembeni politikai zsarolás lehetőségét".

A házelnök emlékeztet: a Lisszaboni Szerződés jelenleg is tartalmaz jogállamisági eljárást. "Bármely ettől eltérő eljárásrend csak a szerződés módosításával, valamennyi tagállam beleegyezésével és parlamentjeink jóváhagyásával valósulhat meg" - közölte

"A jogállamot nem lehet a szerződések megsértésével szolgálni, és nem lehet definiálatlan fogalmak alapján a tagállamoktól a politikai irányvonaluk meghatározásának jogát elvonni" - tartalmazza a levél. A dokumentum felidézi: a tagállamok állam- és kormányfői idén júliusban jutottak megegyezésre a hétéves költségvetésről és a járvány gazdasági következményeinek ellensúlyozására elfogadott Következő Nemzedék EU helyreállítási alapról.

Nem az az első alkalom, hogy Kövér László felszólal ebben a témában. Korábban a Népszava is beszámolt arról a látogatásról, amelyet lengyel kollégájánál tett. Itt is arról értekezett, hogy "a jogállamisági kérdést le kell választani az Európai Unió (EU) 2021 utáni hétéves költségvetési kerete és a helyreállítási alap témájáról". (MTI) / nepszava.hu