Az uniós Költségvetési Ellenőrző Bizottság háromnapos tárgyalásainak összegző véleménye szerint Magyarország még nem áll készen a befagyasztott uniós támogatások elnyerésére – tudósított a sajtótájékoztatóról a Politico.
Túl korai még erről beszélni – mondta Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke azzal kapcsolatban, hogy mennyiben viszi közelebb Magyarországot az uniós forrásokhoz az, hogy elfogadta a parlament az igazságügyi reformot.
Mivel a kormány rendszerint belügyi beavatkozásnak tekinti, ha más országból szóvá teszik a magyar jogállamiság szétverését, David Pressman jelezte, hogy Orbán Viktor éppen beavatkozott az Egyesült Államok belügyeibe.
A Magyarországot elítélő jogállamisági jelentés egyik élharcosa, a zöldpárti francia EP-képviselő Gwendoline Delbos-Corfield korábban egy konferencián azt állította, hogy a magyar titkosszolgálatok az oroszoknak szivárogtatnak. Később visszakozott, és azt mondta, pontatlanul fogalmazott, amikor a szivárogtatást említette, amellyel kapcsolatban semmiféle bizonyítéka nincs.
Hosszadalmas tárgyalások és politikai csatározások után, most úgy tűnik, Magyarország rengeteg EU-s támogatástól eshet el a jogállamiság hazai hiányosságai miatt. De pontosan mit takar ez a fogalom, hogyan súlyosbodott idáig a helyzet, na és mit gondol minderről a magyar társadalom?
Robert Fico volt szlovák kormányfő és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden sajtótájékoztatót tartott Pozsonyban. Ezen többek között a magyar jogállamisági kérdés és az oroszellenes szankciók is szóba kerültek.
Komoly adok-kapok alakult ki az ATV Csatt című műsorának legutóbbi adásában, amelyben a meghívott vendégek arról vitáztak, hogy Magyarország hozzájut-e az EU-s forrásokhoz. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője kétszer is el akarta hagyni a stúdiót a heves szópárbaj alatt.
Amennyiben az Európai Bizottság megállapodik Magyarországgal a helyreállítási tervvel kapcsolatban, akkor a magyar kormány által javasolt reformintézkedéseket nagyon fontos lesz hatékonyan és erőteljesen végrehajtani - jelentette ki Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos pénteken Brüsszelben. - írja a Napi.hu
Az Európai Bizottság megerősítette: továbbra is több milliárd eurónyi támogatást visszatart Lengyelországtól, mert a varsói kormány nem kezeli a jogállamisággal kapcsolatos kérdéseket. Se a helyreállítási, se a kohéziós alaphoz sem férhetnek hozzá.
Tekintve, hogy a napokban az EP gondozásában ebben a témában készített jelentés már élénk sajtóvisszhangot váltott ki, miközben a Magyarországnak szánt EU-pénzek sorsát sokan jogállamisági értékelésekkel kapcsolják össze, áttekintjük a bizottsági dokumentum státuszát és lehetséges következményeit.
Gwendoline Delbos-Corfield tavaly Magyarországra látogatott egy európai parlamenti delegáció vezetőjeként. Most szakbizottság elé egy javaslatot terjesztett, ami a 2018-as Sargentini-jelentés folytatásának tekinthető.
Lejárt a kéthónapos válaszadási határidő az Európai Bizottság által felvetett problémákra, a kormány pedig el is küldte a válaszát az Európai Bizottság jogállamisági kondicionalitás levelére. - írja a Portfolio
Határozatban szólítja fel az Európai Parlament az Európai Bizottságot és az Európai Unió Tanácsát, hogy vegyék komolyabban a 7-es cikkely szerinti jogállamisági eljárást Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, és több mint négy év után tegyenek végre érdemi lépéseket.