Négy lehetséges forgatókönyv arról, hogyan végződhet az orosz–ukrán konfliktus
A Fitch Solutions az elkövetkező egy évtizedre négy lehetséges forgatókönyvet vázolt fel Oroszország és Ukrajna viszonyát illetően.
Az elemzőcég szerint az elkövetkező öt–tíz évben nem várható érdemi fejlődés a két ország viszonyát illetően, az továbbra is fagyos és veszélyes marad. Ugyanakkor nagyszabású háborúra nem számítanak, mert erre sem Moszkva, sem Kijev, sem a Nyugat részéről nincs törekvés. Bár sikeres tárgyalási hullámok lehetnek a három fél között az elkövetkező években, bármilyen megegyezést nagy nehézségek árán érnek majd csak el, alkalmazásuk pedig viszonylag szűkkörű lesz. - írja a Portfolio
Négy lehetséges forgatókönyv
A Fitch Solutions négy lehetséges forgatókönyvet vázolt fel Oroszország és Ukrajna viszonyát illetően az elkövetkező egy évtizedben. Ebből az első kettő a valószínűbb, a másik kettő a kevésbé valószínű forgatókönyvek. A legvalószínűbb a status quo fennmaradása, ami azt jelenti, hogy marad a befagyott konfliktus a Krímen és a donyecki, illetve a luhanszki területen, amelyek fölött Ukrajna továbbra sem fog kontrollt gyakorolni. A feszültségek időről időre lángra kapnak majd, de Ukrajna elleni orosz invázió nem várható. Továbbra is folytatódnak a tárgyalások Moszkva és a Nyugat között, de mivel kicsi a közös alap, az eredmények korlátozottak lesznek, és lassan születik döntés. A közeljövőben az ukrán határ közelében táborozó orosz csapatok létszámának csökkentésére lehet számítani, ugyanekkor ez nem jelenti azt, hogy ne lehetnének korlátozott orosz betörések ukrán területekre, további katonai támogatás a donbaszi szeparatisták részére, vagy éppen hibrid és kiberhadviselés.
A négy lehetséges forgatókönyv a Fitch Solutions szerint a következő:
- a status quo fennmaradása,
- Ukrajna hivatalosan semleges területté nyilvánítja magát,
- Ukrajna teljesen integrálódik az EU-ba és a NATO-ba,
- Ukrajna újra az orosz érdekszféra része lesz.
Az első a legvalószínűbb, a második kevésbé valószínű, a harmadik és negyedik pedig egyformán valószínűtlen az elemzők szerint, de hosszabb távon nőhet a valószínűségük.
1. A status quo valamilyen formája
Bár a tárgyalások továbbra is folytatódnak majd Oroszország, a Nyugat és Ukrajna között, a zsákutcásnak tűnő vitás kérdések meg fognak akadályozni minden jelentős és hosszútávú fejlődést a kapcsolatok alakulásában. Ilyen az a patthelyzet, hogy Oroszország azt követeli, a NATO mondja ki azt, hogy nem veszi fel tagjai közé Ukrajnát, a NATO viszont nem hajlandó engedni a nyitott ajtók politikájából. A donbaszi konfliktus valószínűleg fennmarad, csak békésebb és kevésbé békés időszakok váltják majd egymást.
Ukrajna továbbra sem lesz a NATO része, bár tagságát nyíltan nem fogják kizárni. Oroszország vélhetően kap majd bizonyos biztonsági garanciákat idén vagy jövőre. Ukrajna továbbra is kitart a nyugati integráció mellett, a Nyugat és Oroszország kapcsolata legjobb esetben is langyos lesz.
A FESZÜLTSÉG IDŐRŐL IDŐRE FELLOBBAN MAJD AZ OROSZ–UKRÁN HATÁRNÁL, DE A TÁRGYALÁSOK ÚJRAINDULNAK.
Végső döntésre ugyan nem jutnak a felek, de valamelyes haladás várható. Az Egyesült Államok számára világossá válik, hogy Oroszország nem akar melegháborút, és lehetséges, hogy a két nagyhatalom Ukrajnán túl talál majd olyan területet, ahol együttműködhetnek, például Afganisztánban vagy Iránban.
A status quót a Fitch elemzői szerint potenciálisan kockáztathatja, ha nagyon romlana az orosz gazdasági helyzet, és ezt az orosz vezetés valamilyen kalandor lépéssel próbálná kiegyensúlyozni. Ugyanakkor ellentétes módon az is elképzelhető, hogy ilyen esetben elengednék Donyecket és Luhanszkot. Változást hozhat, ha új ukrán vezetés jön, vagy ha Putyin úgy dönt, nem indul újra 2024-ben.
2. Ukrajnát hivatalosan semleges területté nyilvánítanák
E forgatókönyv esetén Ukrajna nem maradna meg pusztán informális pufferzónának, hanem a Nyugat és Oroszország hivatalosan is kinyilvánítanák, hogy semleges területté válik. Ennek jelenleg kicsi az esélye, mivel az Egyesült Államok és a NATO nem akar engedni a nyitott ajtók politikájából, de ha a nyugati felek belefáradnának a véget nem érő tárgyalásokba, vagy egy jövőbeli amerikai elnök úgy döntene, hogy nagyrészt kivonul Európából, és inkább a Kína jelentette kihívásra koncentrál, akkor elképzelhető egy ilyen szcenárió az elemzők szerint.
Ebben az esetben a Nyugat inkább gazdasági, mint katonai segítséget nyújtana Ukrajnának egyfajta Marshall-terv formájában, a minszki megállapodást egy új biztonsági megegyezés részeként revízió alá vennék, és törékeny béke teremtődne Ukrajna és Oroszország között. Oroszország esetleg lemondhatna a Donbaszról Ukrajna semlegességéért cserébe.
Ez a forgatókönyv léphetne életbe, ha Oroszország támadást indítana Ukrajna ellen, majd a felek ebben egyeznének meg egy nagyobb szabású háború elkerülése érdekében. Egy ilyen következmény azonban neheztelést keltene az ukránokban a Nyugat iránt, és gyengítené kettejük kapcsolatait. A jelenlegi ukrán kormány összeomolhatna, és egy nacionalistább, oroszellenesebb vehetné át a helyét.
3. Ukrajna teljesen integrálódik az EU-ba és a NATO-ba
A Fitch Solutions elemzői szerint ahhoz, hogy Ukrajna integrálódhasson az EU-ba és a NATO-ba, Oroszországnak jelentősen meg kellene gyengülnie katonailag. Ez megtörténhetne egy új észak-kaukázusi felkelés miatt, amelynek leverésére jelentős katonai erőre lenne szükség, vagy éppen Közép-Ázsiában is kitörhetne egy új konfliktus. De az is elképzelhető, hogy Oroszország Ukrajnával keveredik egy elhúzódó háborúba, amelyben túl sok veszteséget szenved el. Szintén ide vezethetne egy súlyos pénzügyi–gazdasági válság, vagy egy komoly fordulat az orosz politikában Putyin után. Az uniós csatlakozás folyamata Ukrajna számára azonban mindenképpen hosszú lenne.
4. Ukrajna ismét az orosz érdekszféra része lesz
Ukrajnának az orosz érdekszférába történő visszaintegrálódása vagy akkor képzelhető el, ha a Nyugat más problémái miatt elveszti az érdeklődését iránta, vagy ha Oroszország sikeres inváziót hajt végre ellene. Ukrajnának új, oroszbarát kormánya lenne, a Krímet elismernék Oroszország részeként, Donyecknek és Luhanszknak pedig autonómiát adnának. Másik oldalról ez viszont azt a kockázatot rejtené, hogy a nacionalistább nyugati területeken indulna el nyugatbarát szeparatista mozgalom, illetve egy újabb narancsos forradalmat vagy Majdant is eredményezhetne. (Portfolio)