Nem csökken a kivándorlás: egyre több magyar él Ausztriában
Több mint 82 ezer magyar él életvitelszerűen Ausztriában, ez további növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest - derül ki az osztrák statisztikai hivatal előzetes adataiból.
Vagyis a jelek szerint a nemrég megjelent német adat nem egyedi a növekedést illetően, a fokozatosan megjelenő adatokból egyre valószínűbb, hogy 2018-ban sem állt meg a magyar elvándorlás, legfeljebb lassult kicsit. - írja a Portfolio
Ausztriában is egyre több magyar él
Idén január elsején 82 732 magyar állampolgár élt életvitelszerűen Ausztriában, ez több mint 5600 fővel több, mint egy évvel korábban - derül ki az osztrák statisztikai hivatal előzetes adataiból. Ha nem az állampolgárságot, hanem a születési helyet nézzük, akkor ennél egy kicsivel alacsonyabb, 79 ezres adat a mérvadó.
Sajnos a bevándorlási folyamatokkal kapcsolatban a részleteket egyelőre nem közölte az osztrák hatóság, így nem lehet tudni, hogy a fenti növekedés miből jött össze. Az állományi adatot alapvetően két fő dolog befolyásolja: hányan telepedtek le újonnan az országban és hányan mentek el más országba (ebben benne van a hazatérés is).
Ausztria esetében még egy dolgot mindenképp érdemes megjegyezni: a fenti szám csak az életvitelszerűen ott élőket jelenti, valószínűleg ennél lényegesen többen dolgoznak az országban, hiszen több tízezren lehetnek azok is, akik ingáznak vagy nincs bejelentett lakcímük Ausztriában.
A német és az osztrák adatok után a magyarok két nagy felvevőpiacának adatait már ismerjük, várhatóan május végéig megjelenik a brit statisztikai hivatal (ONS) friss hivatalos adata is. A szigetország esetében a Portfolio évek óta alulbecsültnek tartja a 100 ezer körüli számot az ott élő magyarokkal kapcsolatban, emellett náluk a Brexit is jelentősen befolyásolhatja a folyamatot, hiszen az átfogó adatok szerint egyre kevesebb kelet-európai megy az Egyesült Királyságba részben éppen az EU-ból való kilépés miatt.
Egyelőre az Eurostat sem publikálta átfogó 2018-as számait, vélhetően a következő néhány hétben ez is megtörténik, és akkor szinte az összes európai ország esetében lehetnek összehasonlítható adatok, és kiderülhet, hogy a 2017-re becsült 610 ezerhez képest hogyan változott a Nyugat-Európában élő magyarok száma.