Nem elég, hogy nincsenek fiatalok, az ABB bezárásával a középosztály is ott fogja hagyni Ózdot
Kedden jelentették be, hogy a piaci kereslet csökkenése miatt az ABB bezárja ózdi gyárát, mely főként elektromos kismegszakítókat, áram-védőkapcsolókat és túláramvédelmi megszakítókat gyárt. - írja a borsod24.com.
A döntés 1000 munkahelyet érint. A tájékoztatás szerint 2020 végén áll le az 1999 óta működő ózdi üzem működése véglegesen.
A cég közleménye szerint a bezárás körülbelül ezer embert érint, ugyanakkor Janiczak Dávid, Ózd jobbikos polgármestere szerint a kölcsönzött munkaerővel együtt ezerkétszáz emberről van szó – tudta meg az Index. A polgármester azt mondta: a munkaügyi központ vezetője nem adott egyértelmű választ arra, hogy hány dolgozó elhelyezkedését tudják megoldani, de a szavaiból arra következtetett, hogy semennyit. Az ABB szerint más települések vállalatai érdeklődnek az ózdi munkaerő iránt, Janiczak szerint ez egyrészt jó hír, másrészt viszont a város számára katasztrofális lenne, ha ezek az emberek elhagynák a települést..
Aki ebből a városból elmegy, az nem nagyon jön vissza. Az utolsó ózdi középosztály dolgozik az ABB-nél. Nagyon nagy veszteség lenne, ha ők innen elmennének
– nyilatkozta az Indexnek a polgármester, hozzátéve, hogy ha nem sikerül megoldást találni, az komoly következményekkel járhat.
Az ingatlanok például már most nem érnek annyit, mint tegnap 11 órakor. Egy ilyen helyzetben muszáj beavatkoznia a kormánynak, nem szabad, hogy megismétlődjön az, ami 1990-ben történt, akkor a város elveszített 10 ezer embert
– mondta az ózdi vasmű bezárására utalva. Kiemelte: Ózdon 2010 óta egyáltalán nem létesült új munkahely.
Nagyjából egy egész fiatal korosztály hiányzik a városból, ezek a folyamatok pedig felgyorsulhatnak az ABB bezárásával
– mutatott rá.
Az Index szerint a cég ugyanazon a napon tájékoztatta a bezárásról a munkavállalókat, a sajtót és a városvezetőt. Janiczák fél órával a dolgozók előtt értesült a hírről. A cégvezetőkkel tartott megbeszélést is ő kezdeményezte, mert megtudta, hogy a cég előzetesen mentőt rendelt arra az időpontra, amikorra a munkavállalói bejelentést tervezték. Ezzel valószínűleg arra akartak felkészülni, ha az egyik dolgozó rosszul viseli a gyár bezárásának hírét. Az Index próbált beszélni a cég több munkavállalójával, de csak kevesen akartak nyilatkozni. Arra hivatkoztak, hogy megkérték őket, ne nyilatkozzanak semmi rosszat a cégről. Sőt, akinek a bejelentés után probléma adódik a munkahelyi viselkedésével, nem kap végkielégítést.
Voltak dolgozók, akik már korábban hallottak pletykákat a gyár bezárásáról, sokakat viszont váratlanul ért a bejelentés.
Az ABB a gyárbezárással érintett dolgozóknak támogatást kíván nyújtani, amely meghaladja a Munka törvénykönyve által előírt szolgáltatásokat, és remélhetőleg enyhíteni fogja a döntés társadalmi hatásait. A vállalat szorosan együttműködik majd a munkaügyi hivatallal, hogy segítse dolgozóinak elhelyezkedését az ABB valamelyik másik magyarországi telephelyén vagy a térség más vállalatainál, illetve hogy támogassa a szakmai átképzéseket, vagy akár a saját vállalkozások indítását
– közölte az ABB. Palkovics László február 14-én a városba utazik, ahol az ózdi önkormányzati vezetőkkel és a cég beszállítóival tárgyal majd a helyzet megoldásának lehetőségeiről.