h i r d e t é s

Nem is 2,3 milliárd, hanem a 5,4 milliárd forint közpénzt kap Mészáros Lőrinc akadémiája

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem is 2,3 milliárd, hanem a 5,4 milliárd forint közpénzt kap Mészáros Lőrinc akadémiája

2017. december 18. - 14:49

Mégsem 2,3 milliárd forintot, hanem több mint kétszer ennyi közpénzt irányíthat magához ebben az idényben a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány. - írja a G7

 

Az MLSZ tao-támogatásokat összesítő adatbázisában pénteken jelent meg az első összeg a Mészáros Lőrinc vezette akadémia neve mellett. Akkor – amint erről a G7 beszámolt – úgy tűnt, hogy 2,3 milliárd forintot próbálhat meg összekalapozni az alapítvány olyan cégektől, amelyek az államkassza helyett hajlandóak nekik utalni társasági adójukat. Hétfőre azonban módosult a szám: a tényleges támogatás az eredeti összegnél is bő 3 milliárd forinttal több, közel 5,4 milliárd. (A korábbi verzió emlékét itt még őrzi az internet)

Ez még a Felcsút mércéjével mérve is jelentős összeg, közel duplája az eddigi rekordjuknak. Az alapítvány a legtöbb adóforintot mostanáig az előző szezonban zsebelte be, akkor 2,9 milliárdból gazdálkodhattak.

A 2,9 milliárdos rekordpénzt egy csarnok építésére költötték, amelyben – már ha tartották a terveket – egy parketta és egy műfüves borítású kis labdarúgó pálya mellett ökölvívó ringet, kondigépeket, szertárakat, öltözőket, orvosi szobát, irodákat, büfét, konyhát, tárgyalókat és két előadótermet is kialakítottak. Mindez egyébként jóval többe került, mint 2,9 milliárd, hiszen a Felcsút már az egy esztendővel korábbi tao-támogatását is erre fordította. Bár az alapítvány eredetileg nem így tervezte, hiszen egy szezonon belül szerették volna összeszedni a pénzt, két évvel ezelőtt azonban az MLSZ nem hagyta jóvá a teljes, 4,6 milliárdos programjukat, csak annak első szakaszát.

A sportcsarnok építése tehát elhúzódott, a következő nagy projekté azonban úgy tűnik nem fog. Azt azonban, hogy ez mi lesz továbbra sem tudni, a Felcsút ugyanis még mindig nem tette közzé sportfejlesztési programját. Az egészen biztos, hogy az összeg legnagyobb része valamilyen infrastrukturális fejlesztésre megy majd el, mivel utánpótlás-nevelésre és személyi kiadásokra jellemzően csak 400-900 millió forintot szokott igényelni a szervezet.

A Felcsút számára jóváhagyott összeg módosítása egyébként hiába egyedi a nagyságát tekintve, maga a gyakorlat nem példátlan. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint előfordul, hogy a sportfejlesztési programot nem egy részletben hagyják jóvá, és utólag küldenek ki egy javító határozatot. Feltehetőleg most is ez történt.

Az Orbán Viktor által életre hívott alapítvány egyébként már a 2,3 milliárdos támogatással is rekorder lett volna idén, hiszen az eddigi adatok alapján rajtuk kívül senkinek nem hagytak jóvá milliárdos programot. Mindez azt is jelenti, hogy a módosítás után Mészáros Lőrinc akadémiájához a második legtöbb tao-pénzt bezsebelő futballklubnál (ez a BVSC) közel hétszer nagyobb összeg érkezik ezen a csatornán.

Ez még úgy is igaz, hogy nem a Felcsút volt az egyetlen olyan sportszervezet, amelynek hirtelen megugrott a támogatása. A korábban jelzett 382 millió forinttal szemben több, mint 800 millió érkezhet a Mezőkövesd Zsóry FC Kft-hez is. Utóbbi cég egy olyan sportegyesület tulajdonában áll, amelynek elnöke az adóhatóságot is vezető Tállai András, és egészen példátlan trükköt hajtott végre, amikor a taóból elért nyereségéből taózott.

A G7 korábban többrészes cikksorozatban foglalkozott a tao-támogatásokkal. Sorozatunkban előbb bemutattuk a tao-rendszert, majd a jégkorong, a vízilabda–, a kézilabda–, a labdarúgó– és a kosárlabda-szervezetek támogatásait, illetve, hogy mely nagyvállalatoktólállami, illetve kormányközeli cégektől érkezik a legtöbb pénz ezen a csatornán keresztül a sportba.

 

g7.24.hu