Nem népszerű a határon túliak szavazati joga
A magyarok 70 százaléka ellenzi, hogy magyarországi lakcím nélkül is lehet szavazni. - írja az Index
A Republikon Intézet felmérése szerint a DK elnökével a lakosság 70 százaléka egyetért, legalábbis, ami a szabályozással kapcsolatos ellenérzéseket illeti. A jog elvételét azonban már kevesebben támogatják – írta a 24.hu.
A Fidesz 2010-es kormányra kerülése után elfogadott törvény alapján egymillió ember kapott állampolgárságot a határon túl élők közül. Ez 1-2 mandátum sorsát döntheti el a 199 fős parlamentben, ami sorsdöntő lehet.
A jogot azonban csak a lakosság 40 százaléka venné el, 31 százalék ellenérzései dacára is meghagyná a jogot, ha már egyszer a kormánytöbbség ezt biztosította.
A lakosság ötöde ért egyet azzal, hogy a hantáron túli területeken élő, magyar állampolgárságot szerzettek magyarországi állandó lakcím nélkül is szavazhassanak.
A felmérésben meglepő, hogy a Fidesz szavazóinak is csupán 37 százaléka ért egyet a választójog kiterjesztésével – korábban ennek feltétele volt az állampolgárság mellett az állandó magyarországi lakcím is. Sőt, minden negyedik Fidesz-szavazó támogatja, hogy a választójognak ismét előfeltétele legyen a magyarországi lakcím.
Figyelemre méltó, hogy a Jobbik utasítja el legjobban a határon túliak szavazati jogát: 58 százalékuk el is venné ezt a lehetőséget.
Az egyszerűsített honosítási eljárással eredetileg nem járt volna választójog, épp az állandó lakcím megkövetelése miatt. A törvénymódosítás a Fidesznek kedvezett, mivel az egyszerűsített honosítási eljárást a kormánypárt tette lehetővé, így a legtöbb határon túli – amennyiben élt szavazati jogával – 2014-ben a Fideszre szavazott. - írja az Index