Nem tőzsdézték el a pénzt a nyugdíjkasszák
A magánnyugdíjpénztáraknak csupán 58 ezer tagjuk maradt, ennél lényegesen nagyobb létszámmal működnek az önkéntes nyugdíjkasszák: csaknem 1,15 millió tagjuk volt június végén - írja a vg.hu.
Kiugró teljesítményt ugyan egyik önkéntes pénztári alap sem ért el az első kilenc hónapban, de a tagok alapvetően nem panaszkodhatnak a teljesítményre. Az árfolyamadataikat naponta közzétevő intézmények portfóliói között egyetlen olyan sem akadt, amelyik megverte volna a magánkasszák legjobb alapjait, de több is büszkélkedhet kilenc hónap után 5 százalék fölötti hozammal, ami évesítve 7-8 százalékot tesz ki.
Érdekesség, hogy az önkéntes kasszák legeredményesebben kezelt alapjai között mindenféle akad. A három legmagasabb hozamot elérő konstrukció között ott van az MKB közepesen kockázatos kiegyensúlyozott alapja, az OTP 90 százalékban részvényeket tartó „dinamikus” és az Aranykor mérsékelt kockázatú „csendélet” portfóliója is. A legnagyobb önkéntes pénztári alapok egyébként többnyire a közepes kockázatot futó kiegyensúlyozott portfóliók, ezek jellemzően legalább 4 százalékot emelkedtek az idén, és a nagy pénztárak közepes kockázatú portfóliói (OTP, Allianz, Aranykor, MKB) a legjobbak között vannak. A részvényeket magasabb arányban tartó alapok a budapesti részvénypiac szárnyalása ellenére hasonlóan teljesítettek, mint a kiegyensúlyozott alapok, ennek az is lehetett az oka, hogy nem a magyar, hanem a külföldi tőzsdéken fektették be a tagok megtakarítását. Valamelyes kockázatot azonban megérte vállalni, a legkisebb rizikót vállaló hazai rövid állampapírokat vagy bankbetéteket tartó önkéntes nyugdíjpénztári alapok idei árfolyamnyeresége gyakran még az egy százalékot sem érte el.