Nem tud versenyre kelni a Velencei-tó a Balatonnal
Ha álmodtak is valaha arról a Velencei-tó partján, hogy egyszer majd versenyre kelnek a Balatonnal, ma már az ingatlanpiac is azt mutatja: teljesen más szerepet szán e térségnek a sors.
A Velencei-tavat hagyományosan együtt emlegetik a Balatonnal, mint a magyarok egyik kedvenc nyári üdülőhelyét, ám ez a párosítás egyre kevésbé igaz az OTP Ingatlanpont velencei irodájának vezető értékesítési tanácsadója szerint.
- Egyrészt, mert a Balaton olyan uralkodó márka, amivel nem is nagyon lehet versenyre kelni,
- másrészt pedig csupán turisztikai célpontként a Velencei-tó egyre kevésbé mozgatja meg az emberek fantáziáját.
Ma már inkább lehetséges állandó lakóhelyükként tekintenek rá az érdeklődők, akik tapasztalatai alapján az ország minden szegletéből, de jellemzően a fővárosból, a Dunántúlról, illetve Duna-Tisza közének északi részeiről érkeznek.
Sok a gond, de miért jó arrafelé lakni?
A turisztikai forgalom visszaesni látszik, ami nem is csoda, miután a környéket kedvezőtlen színben feltüntető hírek terjedtek, miszerint a tó mindjárt kiszárad, pusztulnak benne a halak, de a velencei korzó üzemeltetése körüli elhúzódó vita is ártott a turizmusnak. A Covid-riadalom után még nem tértek vissza a külföldiek sem.
Akik állandó otthont keresnek, azok tartósabb hatásokat és lehetőségeket mérlegelnek.
- Az irodavezető szerint a térség nagy előnye, hogy tiszta, csendes, nyugodt, ugyanakkor innen egy órán belül elérhető a főváros is.
- E mellett a közvetlen környék is sokféle lehetőséget kínál: a vízparti fagylaltozástól a Velencei-hegység túraútjaiig.
Az északi partra, például Sukoró környékére, ahol nincs tömegközlekedés, jellemzően jómódú vállalkozók költöznek be.
A déli oldalon, ahol a vasút fut, inkább a középosztály talál otthonra és ennek megfelelően alakul a kereslet is. Errefelé leginkább lakásokra, kisebb telkekre, apróbb kertkapcsolatos otthonok iránt érdeklődnek. A vasút közelsége itt igazi árfelhajtó tényező, ugyanis az állomás gyors, gyalogos eléréséért cserébe a használt lakásokért is hajlandóak megfizetni akár egy új ingatlan árát is.
Korrigálták a túlzó árakat
A múlt év végére a piac itt is lelassult az ismert körülmények miatt, a kereslet jócskán visszaesett. A telet – amikor senki sem tudhatta, hogy hosszabb távon mit okozhat a rezsiárak emelkedése – a kivárás jellemezte, az ingatlanszakértők most kezdik érezni az érdeklődés tavaszi ébredését. Időközben az árazásban bizonyos korrekció kezdődött.
A túlzók egy része kezdte belátni, hogy a piaci árak már nem fognak felkúszni oda, amit ők remélnek.
- Az árcsökkenés itt inkább a 80-100 millió fölötti ingatlanokat érintette,
- míg a 30-80 milliósoknál jellemzőbb volt a stagnálás, kivéve közülük a korszerűtleneket, amelyek kevésbé tartották az árukat.
- A vágyak és a realitások egyeztetése még nem ért véget, a helyi tapasztalatok szerint most is előfordulnak 20-30 százalékos alkuk a piacon.
Ilyen árakkal nem csoda, hogy esik vissza a forgalom
Az árak idén nem fognak emelkedni, a forgalomban viszont visszaesés lesz.
Tavaly még sok hitellel megerősített vevő is volt, idénre már jóformán csak készpénzesek maradtak.
Ha megindul a kamatok csökkenése, az a gázárak mérséklődésével elősegíti a kereslet élénkülését.
- Az északi parton ritka a befektetés, a jellemzően 100 millió forint körüli ingatlanokat saját részre veszik a leendő tulajdonosok.
- Sukorón egy üres telek is 30 millió forintba kerül, míg Pákozdon, a tópart legkevésbé frekventált részén is 70-80 millió egy újépítésű ingatlan.
- Az új ingatlanoknál a déli parton sem várható árcsökkenés: Gárdonyban 900 ezer-1 milliós négyzetméteráron kerülnek piacra az újépítésű társasházi lakások.
- A velencei termálfürdőnél 800-950 ezerbe kerül egy négyzetméter, annak ellenére is, hogy onnan még fél óra séta a vasútállomás.
(napi.hu)