Népszavazási plakát a bölcsi udvarán
Bölcsőde udvarán is óriásplakát buzdít az október 2-i népszavazáson való részvételre - írja a Délmagyar.
– Minden reggel és délután itt mennek el a picik a szüleikkel, nemcsak a bölcsődébe, de a szomszédos óvodába tartva is itt kell elhaladni – bosszankodik a Vedres utcában Kiss Miklósné, aki a közelben lakik, hat unokája már alap-, illetve középfokú iskolákba jár.
Ennek ellenére felháborítja az asszonyt az, hogy már egy ovisnak is el kell magyarázni alkalmasint, hogy mi van az óriásplakátokon, hiszen a kicsik állandóan kérdezgetnek, a szülők pedig válaszolnak, ki-ki a vérmérséklete szerint. A nő felkereste telefonon a szóban forgó intézmény vezetőjét is, de a Vedres utcai bölcsődének nincs hatása arra, hogy az udvarukon található felületekre mi kerül ki, így nem is tiltakoznak.
A kampány elérte hatását
– Már az unokáimon is érzem a propaganda hatását – magyarázza Kiss Miklósné, miért is érinti érzékenyen az, hogy egy gyermekekkel foglalkozó intézmény területén találkozik a szerinte gyűlöletkeltő plakáttal. – Nem normális dolog, hogy egy iskoláskorú gyermeket is arra tanítanak, hogy egy csoportot utasítson el a származása miatt.
Az asszony a saját unokáin is tapasztalja a jeleit annak, hogy a kampány elérte hatását, holott a családban közvetlenül nincsenek ilyen tapasztalatai a gyerekeknek, de óhatatlanul eléri őket a mindenhonnan folyó migrációellenes propaganda.
A szerződés az szerződés
A tizenöt szegedi bölcsődét vezető igazgatónő, Király Sándorné szerint a reklámfelület biztosítására megállapodást kötöttek egy budapesti székhelyű céggel, amely szerződésben foglaltak szerinti tartalmat tehet közzé az említett reklámfelületen. Király Sándorné szerint a politikai hirdetés nem tiltott a megállapodásuk szerint, hiszen a bölcsőde nem oktatási, hanem gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézmény.
Óriásplakátok itt és ott
A hatalmas reklámfelületek elhelyezése engedélyekhez kötött, a város közterületein többféle hatóság hozzájárulását kell beszerezni. Amennyiben ezek a felületek magánterületen vannak, akkor nincs beleszólása az önkormányzatnak az elhelyezésbe. Az önkormányzati tulajdonú Városkép Kft. szedi be a közterületeken álló felületek után járó bérleti díjat, de a kerítésen belül, ahogy az a szóban forgó bölcsőde esetében is előfordul, megint csak nincs köze a városnak a plakátokhoz. Az óriásplakátok tartalma csak a felület tulajdonosa és a reklámozó közötti szerződéstől függ, ami a reklámtörvény hatálya alá tartozik. Ez utóbbi nem tiltja a mostanihoz hasonló politikai hirdetéseket.