h i r d e t é s

Magyar fegyvereket foglalt le a tálib titkosszolgálat

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyar fegyvereket foglalt le a tálib titkosszolgálat

2022. július 15. - 11:01

Razziát hajtott végre a tálibok által üzemeltetett, afganisztáni Általános Hírszerzési Igazgatóság Kabul környékén.

Forrás: @GDI1415/Twitter

Az Afganisztánt uraló, radikális iszlamista tálibok egy illegális fegyverraktárat számoltak fel, lefoglalva egy csomó fegyvert, köztük amerikai géppuskákat, szovjet rakétagránátvetőket és érdekes módon két darab magyar gyártmányú AMD-65-ös gépkarabélyt is. - írja a Portfolio

A razziát Twitter-oldalán jelentette be a tálib hírszerzés, mint ismertetik: Kabul 17-es számú kerületében találtak egy illegális fegyverraktárat, jelentős mennyiségű fegyvert lefoglalva az akció során. Az eseményről videót is közzétettek.

A fegyverek jelentős része még a NATO-beavatkozás idejéről maradhatott hátra, elképzelhető, hogy a kaotikus afganisztáni NATO-kivonulás során kerültek valahogy a meg nem nevezetett tulajdonú kabuli fegyverdepóba.

A videón jól látható néhány, szinte makulátlan állapotú, amerikai gyártmányú M240-es géppuska, pár szovjet gyártmányú RPG-7-es rakétagránátvető, különféle Kalasnyikov-variánsok, köztük két darab, magyar gyártmányú AMD-65-ös gépkarabély is.

A magyar vonatkozás miatt az AMD-kről talán érdemes pár plusz szót ejteni. A FÉG az 1960-as évek végén kezdte el gyártani ezt a Kalasnyikov-variánst, az 1990-es években szinte teljes egészében kivonták szolgálatból a Magyar Honvédség, a 2010-es évekre pedig a rendőrség szolgálatából is.

A szolgálatból kivont AMD-ket Magyarország még az 1990-es évek végén, 2000-es évek elején értékesítette a nemzetközi piacon, az Egyesült Államokban valamiért kifejezetten népszerűnek bizonyult mind magánszemélyek, mind pedig különféle, Közel-Keleten tevékenykedő zsoldosok körében.

Afganisztánba a NATO-intervenció után jutottak el az AMD-k, vélhetően amerikai közbenjárással; a NATO-lojalista afgán kormány által létrehozott Afgán Nemzeti Rendőrség kötelékében rendszeresítették nagyobb számban. A legtöbb AMD-s fotó afgán rendőrökről a 2009-2011-es évekből származik, így jogosan feltételezhető, hogy a legtöbb magyar gépkarabélyt ezekben az években vették át.

A tálib hatalomátvétel után vélhetően az Afganisztánban maradt amerikai és egyéb NATO-fegyverekkel együtt az AMD-k is többnyire iszlamista radikális, illetve magánszemélyek kezében kötöttek ki. (Portfolio)