h i r d e t é s

Mit tehetünk, ha zajong a szomszéd?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mit tehetünk, ha zajong a szomszéd?

2015. augusztus 23. - 17:58
0 komment

Függetlenül attól, hogy az ember kertes házban él-e, esetleg társasház lakójaként közelebbi interakcióra kényszerül szomszédaival, ha nincs szerencséje, akkor elkerülhetetlen a konfrontálódás.

Lépni kell, ha baj van, ugyanis vannak hivatalosan lefektetett szabályai is az együttélésnek.

Az már komplikáltabb kérdés persze, hogy mi minősül tarthatatlannak, s mi az, amivel kapcsolatban nemigen tehetünk semmit. Ugyanis vannak olyan emberek, akiket az is zavar, ha a felettük lakó szomszéd mászkál a lakásban, esetleg vasárnaponként indítja be a mosógépet. Olyan nincs, hogy mindenki tökéletesen boldog egy ilyen kényszerű együttélés során, azonban a jó kapcsolatra érdemes törekedni. Ha valami gond van, szóljunk, beszéljük meg, vagy hozzunk össze lakógyűlést súlyosabb esetben.

Na igen, de mi a helyzet akkor, ha a szép szó nem segít?

A 2003. évi CXXXIII. számú társasházi törvénybe foglaltak szerint minden olyan házban lennie kell működési és szervezeti szabálynak, mely összesen 25, vagy annál több lakást foglal magába.

Mindennek egyik legnagyobb előnye, hogy módosítható segítségével az alapító okirat, így aztán közösen hozhatnak döntést hivatalos formában a lakók, a rendőrség, vagy az önkormányzat beleszólása nélkül. 2003 óta már a házban élők 100%-ának beleegyezése sem szükséges ahhoz, hogy például a házirend egyes pontjai módosításra kerüljenek, elég csupán a kétharmados többség beleegyezése.

Ezzel a lehetőséggel a közösség aztán felléphet egyes speciális esetekkel szemben, vonatkozzék az állattartási kérdésekre, vagy éppen a zajongásra. Mert lehet például, hogy egy lakó a folyamatos zenehallgatásával őrjíti meg a lakóközösséget, de akadt már olyan bejelentéssel is dolga egy-egy illetékes önkormányzatnak, hogy „a szomszéd rettenetes hangerővel szexel”...

Érdemes tehát a házirendben lefektetni a szabályokat, ugyanis annak pontjaihoz minden lakónak kötelessége tartania magát. Szabálysértéskor az eljáró szerv a közös képviselő, akinek 2014 óta a problémás eseteket az önkormányzat jegyzőéhez kell továbbjuttatnia, aki pedig köteles eljárni az ügyben, hivatalos úton figyelmeztetve a házirendet megszegő lakót, vagy lakókat.

Mindenek előtt azért törekedjünk a békés beszélgetésre, ugyanis meglepően sok esetben már az is célra vezet!

 

(Fotó: president.hu)