Még mindig megmagyarázhatatlan a Ceres fényes objektuma
Minden eddiginél élesebb képeket küldött a Ceres törpebolygó feltérképezésén dolgozó Dawn űrszonda.
A Ceres főleg a titokzatos, erős fényű foltjai miatt került be a köztudatba, pedig bőven van még érdekesség a felszínen - írja az Index.
A friss képeken például egy kúp formájú hegyet fedeztek fel a kutatók, amelynek oldalán fényes csíkok futnak le egészen a talajig. Ahogy a fényes foltoknál, úgy ezekkel kapcsolatban sincs nagyon ötlet, hogy vajon mi alkothatja pontosan a látottakat.
Szerencsére bőven lesz idő gondolkozni. A pillanatnyilag 1470 kilométer magas pályán köröző Dawn még jó pár hétig azzal lesz elfoglalva, hogy a folyamatos fényképezés mellett egyéb műszerekkel is vizsgálja a felszínt, így a következő két hónap alatt összesen hatszor mérik fel az egész bolygót újabb érdekességek után kutatva.
Nagyobb méretért kattintson a képre!
Fotó: JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA / NASA
A szonda október végén aztán még ennél is közelebb ereszkedik majd, akkor alig 375 kilométeres magasságból kering majd a Ceres körül. Ez nagyjából az a magasság, ahol a Nemzetközi Űrállomás pályája is van a Földhöz képest, így a szakemberek még a mostaninál is jóval nagyobb felbontású képekre számítanak. Most egyébként egy képpont 140 métert jelent a valóságban.
index.hu (Címlap: Fotó: JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA / NASA)