A Fidesz szembemegy a demokráciával
Már ma, kivételes eljárásban tárgyalnának a külföldi egyetemek működését szigorító módosításról.
A Fidesz-kabinet ismét a nemzetközi figyelem középpontjába került, s ismét azzal, hogy szembemegy a demokratikus alapeszmékkel. Előbbiek ugyanis egyenesen tiltanák a személyre szabott jogalkotást, amely azonban Orbánnak és kormányának mára a legalapvetőbb parlamenti gyakorlat. A kormányoldal már ma, kivételes eljárásban tárgyalná a külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást, amely ellehetetlenítené a Közép-Európai Egyetem (CEU) magyarországi működését is.
Múlt hét kedden este jelent meg az a Balog Zoltán által beadott törvényjavaslat, amely gyakorlatilag lehetetlenné tenné a CEU számára, hogy eddigi formájában tovább működjön, amennyiben az Orbán-kormány nem köt erről államközi szerződést a CEU-t fenntartó cég székhelye szerinti amerikai állammal, illetve ha ott az intézmény nem indít képzést. Amelyik intézmény nem lesz képes teljesíteni a törvényjavaslatban leírtakat, nem kap működési engedélyt, és 2018 szeptemberétől már nem indíthat képzést. A 2020/21-es tanévig befejezheti a már megkezdett programokat, hogy a hallgatók ne járjanak rosszul.
Az igaz, hogy a törvényjavaslat szövegében és szűkszavú indoklásában egy szó sem esik az amerikai CEU-ról, de nyilvánvaló, hogy főleg arra vonatkozik. Ezt így értelmezi az intézmény elnök-rektora, Michael Ignatieff is, aki már a múlt héten keményen tiltakozott a tervezet ellen. A neves egyetem elleni fellépés oka ugyanis vélhetően nem más: az intézmény fenntartója a Budapesti Közép-európai Egyetem Alapítvány, amelyet 1991-ben a Soros György által létrehozott, New York-i székhelyű Open Society Found hozott létre. Ignatieff ugyan már szerda este találkozott Palkovics Lászlóval, az oktatásért felelős államtitkár azonban világossá tette, hogy a kormány nem látja indokoltnak a törvényjavaslat visszavonását.
Sőt, azóta Orbán Viktor kormányfő is megszólalt az ügyben, lényegében csalónak nevezte a CEU-t, amiért szerinte az nem tartja be a törvényeket. Igaz ugyan, hogy a kormányfő egy, még nem is hatályos jogszabályról beszélt, magyarán nem létező törvényeket szeretne számon kérni ahogy ő fogalmazott a "Soros-egyetemen" (időközben az Oktatási hivatal a CEU mai működését érintő, "feltárt" szabálytalanságok ügyében is tisztázta az intézményt a szerk.). A kormányzati kommunikáció szerint a CEU azért tisztességtelen, mert nemcsak magyar, hanem amerikai diplomát is kiad végzett diákjainak, s ez hátrányos helyzetbe hozza a hazai, állami egyetemeket. Ez azonban nemcsak bugyuta érv, hiszen a kettő, nemzetközileg elismert diploma egyáltalán nem jelent hátrányt a magyar intézmények számára, viszont jelentős előmeneteli lehetőséget nyújt a CEU végzőseinek, így összességében elmondható: Orbán és kormánya nem pusztán egy intézményt, de azokat támadja ok nélkül, akik ezen az egyetemen végeznek.
A CEU rektora mindenesetre egyértelműnek látja, hogy a 28 magyarországi magánegyetem közül kifejezetten ellenük íródott az ominózus jogszabálytervezet, épp ezért akár az amerikai elnökig vinné az ügyet. Nem lesz nehéz dolga, az amerikai külügyminisztérium már pénteken állásfoglalást tett közzé, amely szerint elfogadhatatlan számukra az Orbán-kormány terve. Az amerikai kongresszusban kétpárti támogatottságot élvez a tudományés tanszabadság példájaként tekintett CEU, sőt, a hét végén Nobel-díjasok mellett több mint 120 amerikai tudós is szót emelt az egyetem mellett.
A Fidesz-kabinet tehát ismét a nemzetközi figyelem középpontjába került, s ismét azzal, hogy szembemegy a demokratikus alapeszmékkel. Előbbiek egyenesen tiltanák a személyre szabott jogalkotást, amely azonban Orbánnak és kormányának mára a legalapvetőbb parlamenti gyakorlat. A Fidesz-KDNP az elmúlt hét évben mesterfokra vitte azt, hogy az összeférhetetlenségi szabályok enyhítésével valakit hivatalba segített, másokat viszont megbüntetett, teljesen nyíltan ellehetetlenített "ellenséges" piaciés közszereplőket, vagy jutalmazott, előnyhöz juttatott haverokat.