Többen választják a privát egészségügyet, mint az államit
A páciensek és az ágazat érdekében egy tucat meghatározó szolgáltató létrehozta a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületét. - írja a vg.hu.
Az átláthatóság elősegítése érdekében azt javasolják a kormánynak, terjesszék ki az online pénztárgép használatát a magánegészségügy teljes területére.
Az egyesülethez csatlakozó 12 tagvállalatnál egy év alatt 440 ezer orvos–beteg találkozó jön létre. Csaknem 5 millió diagnosztikai vizsgálatot végeznek, 4,5 milliárd forint adót fizetnek be, és 3300 szakember számára biztosítanak munkahelyet
– mondta Leitner György, a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének (Primus) ügyvezetője.
A Primusba majd’ minden nagy magánellátást végző cég meghívást kapott, de volt, amelyik nem akart csatlakozni, és volt olyan is, amelyet azért nem invitáltak, mert a működését nem találták transzparensnek
– tette hozzá az ügyvezető.
A magánegészségügyi piac fele lakásrendelő, ahol nem mindig adnak számlát a betegeknek.
A Primus fokozni akarja az átláthatóságot.
Szeretnék, ha a magánorvosi szektor kifehéredne, ezért azt javasolják a kormánynak, hogy minden magánrendelő legyen online pénztárgéppel bekapcsolva az adóhatósághoz
– mondta Leitner György.
A magánorvosok szerint a magánrendelők árai a következő években emelkedni fognak, mivel az egészségügyben történt béremelés hatással van rájuk is. A mostani – a környező országokhoz képest – alacsonynak számító árak továbbra is kedveznek a magyarországi egészségturizmusnak
– hangzott el a sajtótájékoztatón.
Az utóbbi két évben 10 százalékkal nőtt azoknak a betegeknek a száma, akik az állami egészségügy helyett a magánorvosokat választották.
A Szinapszis Kft. kutatása szerint míg 2014-ben a betegek 49 százaléka, tavaly már 60 százaléka választotta a magánorvosokat.
A betegszám nemcsak Budapesten, de vidéken is nőtt
– mondta Kun Eszter, a Szinapszis Kft. kutatási igazgatója.
A betegek leggyakrabban szakorvosi és diagnosztikai ellátást, valamint magánlaborokat keresnek fel.
Már nem lehet azt mondani, hogy csak a jól keresők veszik igénybe a privát eü-szolgáltatókat, ugyanis többségbe kerültek a magánorvosokat választók az állami egészségügyet választókkal szemben.
A Primus egy olyan védjegyet is létre fog hozni – egyfajta garanciaként –, amely informálja a betegeket arról,
hogy egy magánrendelő mennyire felel meg a betegbiztonságnak és mennyire etikus.
Őszig egyébként a Primushoz csatlakozó tagvállalatokat egy külső auditor céggel is átvizsgáltatják.
Az egyesület hosszú távú tervei között szerepel, hogy szeretnének a kormánynak olyan partnerei lenni, akik javaslatokat tehetnek az egészségügyet érintő jogszabályváltozásokra is.
A Primus egyesület alapítói
- Affidea Diagnosztika
- Budai Egészségközpont
- Centrum-Lab
- Da Vinci Magánklinika
- Duna Medical Center
- Doktor24
- Főnix-MED
- Premed Pharma
- Pozitron-Diagnosztika Központ
- Róbert Károly Magánkórház
- Rózsakert Medical Center
- Synlab Hungary
- Quercus Consulting Group*
*pártoló tag