h i r d e t é s

Nagyon megy az Orbán család kőbányájának

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nagyon megy az Orbán család kőbányájának

2017. május 29. - 10:56

Az Orbán család a nagy állami beruházások haszonélvezői, szárnyalnak is a család vállalkozásai - írja a Magyar Narancs.

Amikor a miniszterelnök családjának érdekeltségei után nyomoztunk, alaposan megnéztük (volna) azt a bányát és telephelyet is, amelyet használ egyebek közt a cégbirodalomhoz köthető Dolomit Kőbányászati és a Nehéz Kő Kft. A Felcsúttól nem messze található területet az arra elhaladó út mellől nem lehet jól belátni, a hatalmas bányagödröt egyáltalán nem, a telephelyet pedig alig lehet megnézni. Ezután a levegőből vizsgáltuk meg, mekkora is a gánti Orbán-birodalom.

Azt korábban is gondoltuk, hogy a több évtizede működő Dolomit Kőbányászati Kft. már hatalmas gödröt vájt a Vértes lába mellett, azonban a fentről látható gigantikus bányaterület egészen elképesztő méretű.

A lapunk birtokába került dokumentumok szerint a cég 2017 végéig rendelkezik érvényes, de meghosszabbítható műszaki engedéllyel, amelyről a Veszprémi Bányakapitányság döntött még 2014-ben. A majdnem öthektáros terület a földhivatali nyilvántartás szerint a cég tulajdonában van, így bérleti díjat nem kell fizetniük, csupán a kitermelt kő utáni bányajáradékot utalják az államnak.

A Gánt szélén található gödörből kinyert követ a bányaterület közvetlen szomszédságában dolgozzák fel és válogatják, itt kerül a zúzott dolomit azokra a hatalmas teherautókra, amelyek reggeltől estig folyamatosan fordulnak be a gánti telepre és onnan ki.

Gánton készítik és tárolják az elszállításig azokat a betonelemeket, amelyek közül sok állami beruházásokra, egyebek közt csatornázási munkákhoz vagy útépítésekhez hordanak. Amikor arra repültünk, akkor is épen egy teherautót pakoltak meg.

A gánti központi telephelytől néhány száz méterre van egy másik, a működő bányánál sokkal kisebb területe (a lentin fotó jobb felső részén) Orbán Győzőéknek. Az általunk látott engedélyeztetési dokumentumok szerint tavaly azt tervezték, hogy ide visznek építési-bontási törmelékeket, azokat a törő- és osztályozógépekkel megmunkálják, majd méret szerint válogatják. Egy évben 90 és 100 ezer tonna feldolgozásával számolnak. Több mint egy év telt el azóta, hogy a kormányhivatal előzetesen engedélyezte a hulladékfeldolgozót, és jelezte a Dolomit Kft.-nek, hogy az indulás előtt szerezzék be hulladékgazdálkodási engedélyt, de máig nem történt semmi.

Ide kattintva légifotókat nézegethet a bányáról és a feldolgozó üzemről >>