Napi 6000 hívás érkezik a 112-es hívásfogadó központokba, de nem tudni, leterheltek-e az operátorok
Pár héttel ezelőtt kis híján tragédia történt a szombathelyi 112-es hívásfogadó központban. Válaszolt az ORFK. - írja a nyugat.hu.
Nemrég számoltunk be arról, hogy súlyos rendszerszintű problémák is közrejátszhattak abban, hogy a 112-es segélyhívó szombathelyi hívásfogadó központjában egy telefonos munkatárs öngyilkosságot kísérelt meg.
Megkérdeztük, hányan dolgoznak a szombathelyi hívásfogadó központban, illetve mennyire leterheltek.
Válaszuk szerint az ORFK Rendészeti Főigazgatóság Ügyeleti Főosztály szombathelyi hívásfogadó központjában egy műszakban 48–52 fő hívásfogadó dolgozik.
A tényleges hívásfogadói létszám minden esetben az adott napszakban várhatóan beérkező hívások száma alapján kerül meghatározásra. A létszám megállapításánál a fő szempont, hogy minden napszakban elegendően legyenek a beérkező hívások fogadására.
A hívásfogadók átlagosan óránként 7–11 darab hívást fogadnak, amelyeknek mintegy 70 százaléka a készenléti szervek intézkedését nem igényli. Átlagosan napi 5000–6000 hívás érkezik a hívásfogadó központokba.
Arra a kérdésre, hogy túlterheltek-e, vagy sem az operátorok, nem kaptunk érdemi választ.
Az ORFK által említett 48-52-fős szám egyébként ellentmond a forrásunk szerinti 25-30 fős számnak.
Egyik informátorunk szerint amióta decemberben szülési szabadságra ment a pszichológusuk, nem sikerült pótolni. Megkérdeztük, kapnak-e jelenleg pszichológiai segítséget a hívásfogadó központ munkatársai?
A válasz szerint a hívásfogadó központok saját pszichológussal rendelkeznek. Távollétében az állománnyal kapcsolatos pszichológiai feladatok ellátásában a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság pszichológusai, valamint a miskolci hívásfogadó központ pszichológusa is részt vesz.
112 hívásfogadó központ Ebben a teremben fogadják az ország összes 112-es segélyhívásának felét Fotó: Mészáros Zsolt Forrás: nyugat.hu
Rákérdeztünk a konkrét esetre is, de a rendőrség közölte, a konkrét üggyel kapcsolatban jelenleg nem nyilatkoznak, de amennyiben a pszichés stabilitás tekintetében bármely munkavállalónál kétség merül fel, addig, amíg a pszichológus arra alkalmasnak nem minősíti, a munkakört nem láthatja el.
Kínálnak-e neki bármilyen segítséget, vagy más munkakörű feladatot?
A hívásfogadó központ eddig és ezt követően is minden segítséget megad a dolgozóinak (így például a munkarend ideiglenes módosítása, pszichológus igénybevétele). Más jellegű munkakör betöltéséhez azonban szintén meg kell felelni az adott beosztáshoz előírt alkalmassági feltételeknek.
Milyen feltételek kellenek ahhoz, hogy valakit hívásfogadó munkatársként alkalmazzanak?
A 112-es hívásfogadó operátor munkakör betöltésének előfeltétele a legalább középfokú végzettség, az orvosi (látás-, hallás- és munkaköri alkalmassági) vizsgálat, valamint az előzetes pszichikai alkalmassági vizsgálaton való megfelelés, továbbá a hívásfogadói képzés elvégzése.
A hívásfogadó munkakör betöltése előtt a munkaviszonyt létesíteni szándékozó személyeknek először írásbeli – több különböző tesztből álló – pszichológiai vizsgálaton kell megfelelniük, majd a szóbeli pszichológiai vizsgálaton a pszichológus és a hívásfogadó központ vezetői jelenlétében – többek között hívásfogadás modellezésével is – szűrik pszichológiai alkalmasságukat.
A pszichológiai vizsgálatokon megfelelt személyek ezután részt vesznek a látás-, hallás- és elsőfokú munkaköri alkalmassági vizsgálaton. A pszichológus jelenléte a munkaviszony létesítését követően is folyamatos.
A pszichológiai ellátás keretében biztosított a személyi állomány részére az egyéni kapcsolattartás és csoportos tanácsadás, továbbá rendszeresen vizsgálják a teljes személyi állomány munkahelyi elégedettségét, valamint időszakosan pszichikai alkalmassági felmérésre (írásbeli és szóbeli) is sor kerül.
A hívásfogadók pszichés stabilitását, munkavégző képességének a megőrzését folyamatosan figyelemmel kíséri a műszakvezető, műszakvezető-helyettes és csoportvezető supervisorok is, akik a pszichológus felé jelzik, amennyiben a pszichés egyensúly helyreállítása érdekében egyéni foglalkozás és tanácsadás válik szükségessé;
emellett a munkavállalók részére is biztosított, hogy saját kezdeményezés alapján akár munkahelyi, akár munkahelyen kívüli problémáikkal a pszichológushoz forduljanak. A hívásfogadók egészségi állapotának folyamatos figyelemmel kísérését az éves rendszerességgel elvégzett időszakos orvosi munkaköri alkalmassági vizsgálat biztosítja.